Lekcia na tému jeseň 2. juniorská skupina. Projekt v druhej juniorskej skupine „Jeseň. Etapa I: prípravná


Irina Trifonová
Poznámky k lekcii pre druhú juniorskú skupinu „Prišla jeseň“

Poznámky k lekcii pre druhú juniorskú skupinu

"Prišla jeseň".

Ciele: Upevniť predstavy detí o jeseni a jej znameniach. Rozvíjať súvislú reč, pozorovanie, jemnú a hrubú motoriku. Pochopte význam hádaniek a nájdite odpoveď. Rozšírte a aktivujte slovnú zásobu na danú tému. Upevnite svoje znalosti o častiach stromu. Pestujte si ohľaduplný a starostlivý prístup k prírode a okolitému svetu.

Výbava: zajačik, flanelograf, model stromu, časti stromu pre flanelografa, kresliace obrázky na tému „Jeseň“, vystrihnuté obrázky so stromami, obálka s hádankami.

Prípravné práce:

Pozorovania v prírode;

Čítanie básní o jeseni;

Skúmanie obrazov a ilustrácií o jeseni;

Hádanie hádaniek.

Priebeh lekcie:

Vychovávateľ: Chlapci, včera som išiel na prechádzku do parku, nespoznal som ho. Ako sa zmenil park? Prečo som ho nespoznala? Čo sa stalo s listami na stromoch? (žlté a rozpadajúce sa).

pedagóg: Chlapci, teraz vám prečítam báseň a pochopíte, ktorému ročnému obdobiu bude venovaná naša hodina.

Jeseň pozdĺž cesty,

Namočil som si nohy v kalužiach.

Prší,

A nie je tam žiadne svetlo

Leto sa niekde stratilo.

Jeseň kráča, jeseň sa túla,

Vietor zhodil listy z javora.

Pod nohami máš nový koberec,

Žlto-ružový javor.

(V. Avdienko)

Učiteľ: Aké je teraz ročné obdobie?

Deti: jeseň.

Vychovávateľ: Presne tak, jeseň. Akú náladu máte, keď hovoríte o jeseni? (Smutné).

Dá sa povedať – jesenná nálada? Aké je slnko na jeseň? (jeseň). Aké sú kaluže na jeseň? (jeseň). Aká je obloha na jeseň? (Oblaky, stromy, tráva, dážď, deň).

Vonkajšia hra „Zlatá jeseň“.

Jeseň, zlatá jeseň! (deti chodia v kruhu a držia sa za ruky)

Príď, jeseň, s úrodou,

S úrodou, s radosťou (išli inou cestou)

S veľkým milosrdenstvom:

S vysokým ľanom (zastavte sa, zdvihnite ruky, postavte sa na prsty, nadýchnite sa)

S hlbokými koreňmi (drep, spodné paže, výdych)

S bohatým chlebom. (držia sa za ruky, bežia v kruhu).

Pedagóg: Povedzme vám, čo sa stane na jeseň. Svoju odpoveď začnite slovom „jeseň“.

Na jeseň slnko nesvieti tak jasne ako v lete.

Na jeseň listy žltnú a opadávajú.

Na jeseň často prší.

Vtáky odlietajú na jeseň.

Na jeseň sa zbiera úroda.

Na jeseň je v lese veľa húb.

Na jeseň sa voľne žijúce zvieratá ukladajú na zimný spánok.

Na jeseň divá zver mení farbu srsti.

Vychovávateľ: Chlapci, niekto nám klope na dvere. Pozri - je to zajačik. Priniesol nám balíček. Otvorme ho a uvidíme, čo je v ňom? (Učiteľ vyberie model stromu.) Pozri, strom má kmeň, konáre, listy a koreň, ktorý je v zemi. Rozložme spolu strom na flanelograf (deti rozložia strom na flanelograf).

pedagóg: Chlapci, vidím, že v balíku je ešte obálka. Pozrime sa, čo je v ňom? (Učiteľ vytiahne hárok hádaniek.) Chlapci, to sú hádanky - hádanky o jeseni. Poďme vyriešiť tieto hádanky:

Prázdne polia

Zem sa namočí

Dážď leje.

Kedy sa to stane?

Prišla k nám jeseň

A priniesla to so sebou.

Čo? Povedz to náhodne!

No, samozrejme.

(pad listov)

Pole, les a lúka sú mokré,

Mesto, dom a všetko okolo!

Je vodcom oblakov a oblakov,

Poznáš to.

Chlad ich tak desí

Letia do teplých krajín,

Nevedia spievať a baviť sa

Kto sa zhromaždil v kŕdľoch?

Po auguste príde,

Tancuje s padajúcim lístím

A je bohatý na úrodu,

Samozrejme, že ho poznáme!

(september)

Naša kráľovná, jeseň,

Spoločne sa vás opýtame:

Povedzte svojim deťom svoje tajomstvo,

Kto je tvoj druhý služobník?

(október)

Kto nás vrúcne nepustí,

Desí nás prvý sneh?

Kto nás volá do chladu,

Vieš? Samozrejme áno!

Nie je slnko, na oblohe sú mraky,

Vietor je škodlivý a pichľavý,

Takto fúka, niet úniku!

Čo sa stalo? Dajte odpoveď!

(neskorá jeseň)

Slnko nás už nehreje

Naviaty sneh chladne fučí!

Vetrík zavial do mláky

A pripútal ju reťazou.

Dážď a kaša, špina a vietor,

Jeseň, za všetko môžeš ty!

Muž mrzne, mrzne,

Vyšla prvá biela.

Lekcia telesnej výchovy „Odchody“.

Jesenné lístie sa ticho točí,

Listy nám ticho padajú pod nohy.

A šuštia a šuštia pod nohami,

Akoby sa im opäť chcela zatočiť hlava.

N. Nishcheva

(Deti sa otáčajú s rukami roztiahnutými do strán.

Hrbia sa.

Pohyby rúk doľava a doprava. Znova sa točia na špičkách).

Didaktická hra „Zostav strom“.

Učiteľka dá každému dieťaťu obálku s vystrihnutým obrázkom. Deti rozložia svoj strom. Potom sa učiteľ opýta každého dieťaťa, aký strom dostal.

pedagóg: Chlapci, rozprávali ste o jesenných znameniach, ukázali ste, ako strom rastie, zapamätali ste si mená stromov, zbierali obrázky. Výborne!

Zhrnutie lekcie:

čo sme dnes robili?

čo sa ti najviac páčilo?

Súhrn vzdelávacích aktivít na oboznámenie sa s prostredím v druhej juniorskej skupine.

Autor: Svetlana Viktorovna Shestakova, učiteľka 2. kategórie prvej juniorskej skupiny, MŠ MKDOU č.11 "Alyonushka", mesto Birobidzhan, Židovská autonómna oblasť.

Zhrnutie vzdelávacích aktivít pre rozvoj reči v druhej juniorskej skupine na tému: "Jeseň."

Popis materiálu: Ponúkam Vám súhrn priamych vzdelávacích aktivít o vývine reči u detí primárneho predškolského veku. Tento materiál bude užitočný pre učiteľov v ranom predškolskom veku. Tento súhrn má výchovný a vzdelávací charakter, zameraný na rozvoj súvislej reči; obohatenie slovnej zásoby.
Smer: rečový kognitívny, telesná kultúra, sociálny a komunikačný rozvoj.
Integrácia oblastí:
1 Čítanie beletrie (básne a hádanky)
2 Komunikácia (hovorenie o pozorovaniach)
3 zdravie (dychové cvičenia)
4 Telesná výchova (hry)
5 Umelecká tvorivosť (vizuálny materiál - fotografie a prezentačné snímky)
6 Hudba (reprodukcia zvukov: šušťanie lístia, spev vtákov, pieseň o jeseni)
Cieľ: upevňovanie predstáv o jeseni, o znameniach a znameniach jesene.
Úlohy:
- Vývojové: rozvíjať kognitívny záujem o život lesa a jeho obyvateľov, rozvíjať pamäť, súvislú reč a schopnosť navzájom sa počúvať. Precvičte si pomenovanie mláďat zvierat v jednotnom a množnom čísle pomocou prípon.
- Vzdelávacie: prispievať k prehlbovaniu a zovšeobecňovaniu vedomostí o voľne žijúcich zvieratách, stromoch, pokračovať v oboznamovaní s charakteristickými črtami ročných období - jeseň, s pravidlami správania sa v lese, učiť merať jeden predmet s druhým na výšku.
- Výchovné: pestovať záujem o život v lese, schopnosť správať sa v lese, pestovať lásku a úctu k prírode, prejavovať starostlivosť a pozornosť všetkému živému, rozvíjať dobrú vôľu.
Metódy a techniky:
- Vizuálne: pozeranie sa na hračky, obrazy.
- Verbálne: literárne slová, hádanky, otázky pre deti, tipy, povzbudenie.
Prípravné práce:
Pozorovanie počasia, čítanie básní o jeseni, ukazovanie ilustrácií a fotografií jesene.
Detské hry: „Nájdi mamu“, „Zbieraj celok“, „Kto kde žije“, „Kto čo je“.
Vybavenie: repliky stromov (jedle, brezy), hračky (škriatok, zajac, veverička, ježko, medveď), videoprezentácia, farebné lístie, huby, konáre stromov)
Pokrok: Deti, počúvajte, kto to tam šuští? Počujete?

Ach, áno, toto je škriatok, lesný muž. Poďme pozdraviť škriatka. Aký druh trpaslíka? (malý) V čom je podľa teba škriatok? (dobre) Samozrejme, je to dobré, škriatok sa na nás usmieva, usmejme sa a pohladkajme ho tiež.
Ach, pozri, čo nám priniesol trpaslík? (odíde)


Aké listy? (krásne, farebné, červené, žlté, zelené). V akom ročnom období sú tam farebné listy? (na jeseň) Tak aké listy? (jeseň) Správne, deti, toto sú jesenné listy. Všetky sú veselé, zlaté, preto sa o jeseni hovorí: „Zlatá jeseň“. Čo je jeseň? (zlatá)
Vypočujte si, akú báseň pozná škriatok o jeseni:
„Jeseň je zlatá
Prechádzky po cestičkách.

Na jej nohách
Žlté čižmy.
Na jej šatách
Farebné listy,
A v jej košíku
Sú tu lesné huby!“
Chlapci, máte radi jeseň? Gnóm hovorí, že toto je jeho obľúbené ročné obdobie. Prečo si myslíte, že milujú jeseň? (krásny, farebný pád listov atď.)
Chcete navštíviť jesenný les? (ponuka zavrieť oči - škriatok je predsa čarodejník a my sa ocitneme v jesennom lese, kde žije škriatok)
Povedzme čarovné slová:
„Budem buchnúť, dupnem, otočím sa.
A hneď sa ocitnem v lese."
Deti, otvorte oči, pozrite sa, aké je to krásne.


Sadnime si pokojne na pníky a pozrime sa, čo sa deje v lese. (Pozrite si video) Čo počujete? (les šumí, vánok veje lístie, vtáky spievajú)


Aké stromy? (farebné, krásne) Aké ďalšie stromy? Sú všetci rovnakí? (nie, sú vysoké a nízke - ukazujú) Aké zvieratá tu podľa vás žijú? (zoznam) Jedným slovom, ako ich môžete nazvať, aké zvieratá? (wild) Chytrí chlapci, prečo sa tak volali? (keďže divé zvieratá dostávajú vlastné jedlo, ľudia im nepomáhajú) Chlapci, čo robia zvieratá na jeseň? (príprava na zimu). Ako by sa mal podľa teba správať v lese? (potichu, nerob hluk, nekrič, aby si nevyplašil zvieratá).
Poďme s vami na prechádzku do lesa.
"Padá lístie, padá lístie, lietajú žlté listy, pod nohami detí šuští pestrofarebné listy." (zvuk - šuchot lístia).
Deti, pozri, kto tam sedí pod vianočným stromčekom?


„Žije v lese pod vianočným stromčekom,
Nosenie ostrých ihiel.
Prechádzky a potulky po cestičkách
Všetok pichľavý brat...“ (ježko)
Aký ježko? (malý, pichľavý)
Chlapci, ako sa ježko pripravuje na zimu? (žerie hmyz, ploštice, červy, zbiera huby a lesné plody, listy na izoláciu noriek) Deti, pomôžme ježkovi a zbierajme listy, aby mu bolo v zime teplo, len ich treba správne zbierať, žlté listy v jednom košík a červené listy v inom ) Aký si skvelý chlapík a ježko hovorí, ďakujem veľmi pekne.
Ach, chlapci, pozri, kto tam tak obratne skáče po konároch?


„Červené malé zvieratko
Skákajte a skáčte cez stromy.
Nežije na zemi
A v dutom strome.“ (Veverička)
Poďme bližšie, ktorá veverička? (malý, ryšavý) Kde býva veverička? (v úžľabine) Pozrime sa do úžľabiny, ach, nie je tu sama, kto je tam? (veveričky). Ako sa veverička pripravuje na zimu? (zbiera šišky, hríby, lesné plody) Pomôžme veveričke, nazbierajme huby a zavesíme ich na konáre.


Herné cvičenie „Navliekanie húb na lano“. Veverička hovorí ďakujem veľmi pekne. Pokračujte…
Vypočujte si hádanku:
„Kosa nemá brloh,
Nepotrebuje dieru.
Nohy ťa zachránia pred nepriateľmi,
A kôra je od hladu.“ (zajac)


Pozri, kto vykúka spoza stromu? Poďme bližšie. Kto je to? (zajace) Čo sú zač? (malý) Koľko ich je? (veľa). Poďme si ich pohladkať. Akú majú kožušinu? (mäkký, hladký). Ako sa zajace pripravujú na zimu? (vymeňte si kožuch) Čo jedia zajace? (kôra a vetvičky zo stromov). Pomôžme zajačikom – nazbierajte vetvičky a nalámte ich na obed, kým sa zajačia mama vráti, čaká ju prekvapenie.
A teraz, chlapci, navrhujem, aby ste si sadli na pne a oddýchli si. Upozorňujem deti na obraz medvedice a mláďat (na obrazovke). Čo je to za lesné zviera? (medveď) Ako sa volajú medvieďatá? (mláďatá)


Viete, ako sa medveď pripravuje na zimu? (žerie veľa bobúľ, loví ryby v rieke, hromadí tuk na zimu) Kde žije medveď? (v brlohu).
Telesná výchova s ​​hračkou:
Medveď vyliezol z brlohu
Rozhliadol sa okolo prahu (odbočuje doľava a doprava)
Pomaly natiahnutý
Prišla k nám jeseň (naťahovanie - ruky hore)
Aby rýchlo nabral silu
Medveď otočil hlavu (hlava naklonená doprava, doľava)
Naklonil sa dopredu a dozadu (naklonil sa dopredu, dozadu)
Tu kráča lesom (hojdá sa do strán)
Medveď hľadá korene
A hnilé pne
Medveď sa konečne nasýtil
A sadol si na poleno (deti si sadnú)
Uložme nášho medveďa spať do jeho brlohu. Najprv však položíme niekoľko listov, aby sme ho udržali v suchu a teple. Odpočívaj, Misha.
V lese bolo dobre, ticho, pokojne. Gnóm hovorí, že je čas, aby si deti oddýchli. Sadnime si na čistinku a spievajme pieseň o jeseni.
Tak sa naša cesta lesom skončila. Chlapci, páčilo sa vám v lese? Komu sme dnes pomohli? Veľmi ste sa snažili a divé zvieratá sú vám vďačné za vašu pomoc! A pripravili pre vás darčeky. (sladké huby) Rozlúčme sa s trpaslíkom a sľúbme, že prídeme znova na návštevu.
"Otoč sa a ocitni sa znova v materskej škole"
Ďakujeme všetkým za pozornosť, lúčime sa!

Ciele:

* rozšíriť porozumenie detí o prírodnom prostredí;

* upevniť dojmy z pozorovaní jesenných javov v prírode: žltnutie listov, opadávanie listov, zber húb;

* naďalej rozvíjame zrakové vnímanie a pozornosť;

* upevniť vedomosti o farbách (červená, žltá);

* rozvíjať schopnosť pracovať v tíme.

Učiteľ zhromaždí všetky deti.

Vychovávateľ: Pamätáte si, ako ste pozorovali jesenný „zázračný strom“, akú farbu mali listy na strome?

Správny! Žltá, červená. Leto prešlo, prišla jeseň. Na jeseň je chladno, listy na stromoch už nie sú zelené, ale žlté a červené. Obloha na jeseň je tmavá, sú na nej mraky, fúka vietor, lístie odlietava z konárov, prší.“

* * *

Listy padajú, padajú,

V našej záhrade padá lístie.

Červené, žlté listy

Stáčajú sa a lietajú vo vetre.

Učiteľ vezme bábiku Katya a začne o nej s deťmi rozhovor: „Deti, pozrite sa, bábika Katya sa chystá na prechádzku.

Učiteľ ponúka, že sa pozrie na to, ako je bábika Katya oblečená, a pýta sa.

Vychovávateľ: Deti, kto k nám prišiel?

deti: Katya prišla.

Vychovávateľ: Kam chce ísť Káťa?

deti: Na prechádzku.

Vychovávateľ: Pozri, čo má Katya oblečené?

deti: Bunda.

Vychovávateľ: Existujú sandále pre Káťu?

deti: Nie

Vychovávateľ: Káťa nemá obuté sandále, Káťa má obuté čižmy.

Vychovávateľ: Deti, pozrite sa na obrázok, ktorý nám priniesla Káťa!

Učiteľ ukazuje deťom jasný obrázok zobrazujúci jesennú krajinu a deti: dievča, ktoré našlo hubu; chlapec s košíkom húb; ježko beží cez jesenné žlté lístie.

Vychovávateľ: Toľko radosti nám jeseň priniesla!

Učiteľ dáva každému dieťaťu príležitosť pozrieť sa na krásny obrázok a prečíta báseň O. Vysotskej „Huba“

Pôjdeme do lesa

Nájdeme hubu

V inteligentnom klobúku,

Svetlá čokoláda.

Neskrývaj sa, huba,

Pod listom tvoja strana,

Chlapci ťa potrebujú

Večer na večeru.

Potom učiteľka rozdá deťom košíky a vyzve ich, aby sa zahrali.

Vychovávateľ: deti, pozývam vás do jesenného lesa na huby!

Odohráva sa scéna prechádzky do lesa. Deti chodia po „moste“, „prekračujú ryhy“, „počúvajú zvuky lesa“ (šušťanie lístia, spievanie vtákov, šušťanie ježka v lístí).

Ďalej učiteľ vyzve deti, aby hľadali huby ( Pred hodinou učiteľ rozmiestnil huby do celej skupinovej miestnosti). Deti sa pozerajú pod stoličky, pod lístie a nachádzajú huby. Učiteľ emocionálne rozohráva hľadanie húb: "Artem našiel žltú hubu a Nastya našla červenú!" a potom zhromaždí deti okolo seba a požiada ich, aby ukázali, aké huby našli. Huby sú rozložené na veľkej miske: "Pozri, koľko húb sme nazbierali!"

Učiteľ ukazuje deťom obrázky predmetov, ktoré zobrazujú jesenné znaky, hovorí o nich jeden po druhom: 1 - „Na jeseň prší“, 2 - „Fúka silný vietor“, 3 - „Z konárov padajú listy“, 4 - "Obloha je tmavá, mraky." Po prezretí obrázkov predmetov učiteľ číta riekanku o jeseni a počas čítania vykonáva herné pohyby; deti ich vykonávajú spolu s učiteľom.

Dážď, dážď,

Počkaj! ( potriasť prstom)

Sme unavení z dažďa!

Navštevujete strechy, ( ťuknite prstom na stôl)

Zobudila som deti. ( otočte ruky oboch rúk zdvihnutými nahor)

Dážď, dážď,

Zľutuj sa!

Nezaplavujte naše cesty!

Učiteľka vyzve deti, aby otvorili krabicu, ktorú priniesla bábika Káťa, a povedali im, čo je v nej.

Vychovávateľ: Deti, pozrite sa, čo je v krabici?

deti: Listy.

Vychovávateľ: Presne tak, jesenné lístie.

Potom učiteľ fúkne na listy a rozsype ich po podlahe.

Vychovávateľ: Silný studený vietor rozhádzal listy na rôzne strany. Deti, pozbierajte jesenné lístie rozhádzané jesenným vetrom a položte ich na stôl.

Lekcia končí básňou:

Opadá lístie, padá lístie!

Listy lietajú vo vetre.

Listy lietajú vo vetre

Priamo pod nohami chalanov.

učiteľka MBDOU č. 6 "Romashka"

Mezhdurechensk, Kemerovská oblasť, Rusko

Ďalšie zaujímavé informácie si môžete prečítať a diskutovať na fóre

Zostavil: učiteľ

Michajlova M. V.

Cieľ: zhrnúť poznatky detí o jeseni.

Úlohy:

  • Rozvíjať vedomosti o príznakoch jesene, zmenách v prírode;
  • Objasniť poznatky o živote vtákov a zvierat na jeseň;
  • Rozvíjať emocionalitu a schopnosť reagovať;
  • Obohatiť a aktivovať slovnú zásobu detí;
  • Rozvíjať schopnosť počúvať pokyny učiteľa;

Slovník: jeseň, jesenná, pochmúrna, zamračená, daždivá, šedá obloha, nízka, studená, mrholenie, úroda, hibernácia, kŕdeľ, brloh.

Vybavenie: Predmetové obrázky na tému „Jeseň“, starý lesný muž, figuríny zeleniny a ovocia, listy papiera (dub, javor, breza), košík, karty s úlohami, jednoduchá ceruzka.

Priebeh lekcie:

Chlapi, dnes k nám prišiel starý lesný pán. Poďme ho pozdraviť. Chce nás pozvať na návštevu jeho lesa. Ale aby ste sa dostali do tohto lesa, musíte vyriešiť hádanku. Počúvaj:

Kto prichádza so žltou farbou,

Listy maľujú všetko.

Bez ihly a bez nite,

Ušije im slávnostný outfit. (jeseň)

Kto uhádol, čo to bolo? (odpovedá) Presne tak, je jeseň. Dnes sa budeme rozprávať o jeseni a starý lesný muž nám pomôže a zahrá sa s nami.

Didaktická hra "Padajúce listy"

Pozri, čo je toto? (na stole sú listy vystrihnuté z papiera: breza, javor, dub). (odpovede)

Odkiaľ sa vzali tieto listy? (spadol zo stromov na jeseň) Čo sa stane so stromami na jeseň?

Ako sa tento jav nazýva? (odpovede). Samozrejme, že padá lístie.

Pomôžme starému lesnému mužovi zbierať listy do košíka. Vezmite si ich. Aký list máš, z akého stromu? (breza, javor, dub)

Výborne.

Zaujímavá jesenná aktivita aj pre 2. juniorskú skupinu:

Didaktická hra „Jesenná prechádzka“

No a teraz nás čaká prechádzka do jesenného lesa, na čistinku. Poďme sa pripraviť. Čo by sme si mali obliecť? Možno panamský klobúk a sandále? nie? prečo?

Samozrejme, na jeseň je vonku zima. Čo ešte povedať o jesennom počasí? (chladné, zamračené, daždivé, veterné, pochmúrne)

Aké ďalšie príznaky jesene poznáte? (prší, je zima, tráva uschla a uschla, listy zožltli, fúka vietor...)

A v takomto počasí sa treba obliecť teplo, ako na jeseň.

Poďme si vybrať oblečenie, ktoré potrebujete na prechádzku na jeseň. (deti si vyberú kartičky s oblečením)

Tak a sme tu. Poďme si trochu oddýchnuť.

Telesná výchova:

Dupeme nohami, tlieskame rukami.

Zdvíhame ruky, spúšťame ruky.

A potom sa točíme dookola.

Sadnite si na stoličky, chlapci.

Psst, počúvajme, čo sa deje v jesennom lese. Ale chlapci, nepočujem vtáky, kde sú všetci, čo si myslíte? (Zhromažďujú sa v kŕdľoch a odlietajú na juh).

Prečo odlietajú? (odpovede)

Je to tak, pretože v zime je zima, hmyz zmizne a vtáky nemajú čo jesť.

Ach, kto je tá ryšavka medzi stromami:

Červené malé zvieratko

Skákajte a skáčte cez stromy.

Nežije na zemi

A v dutom strome. (veverička)

Presne tak, veverička.

Chlapci, čo robia zvieratká v lese na jeseň? Ako sa pripravujete na zimu? (odpovede)

Výborne.

Chlapci, poznáte básne o jeseni? Potešme starého lesného pána a povedzme mu básničku. (deti čítajú poéziu)

No, pozná niekto nejaké príslovie o jeseni? Ktoré? (odpovede)

Didaktická hra "Úroda"

Chlapci, čo ešte prináša jeseň? Čo robia ľudia na jeseň? (úroda)

Aké plodiny ľudia zbierajú? (zelenina, ovocie, huby)

Pozbierajme aj úrodu do košíka a odovzdajme ju starému lesnému mužovi.

(Deti zbierajú zeleninu a ovocie do košíka)

Tu máš, starý lesný muž, toto je dar odo mňa a od chalanov. Je čas, aby sme sa vrátili do škôlky.

reč:

Autobus ide do škôlky.

Chlapi sedia v rade.

Sedia vedľa seba.

A pozerajú von oknom.

Didaktická hra „Spojiť sa s čiarou“

Sme späť v škôlke, chlapci. A ostáva nám posledná úloha.

Vezmite si stoličky a sadnite si za stoly.

Vezmite ceruzku a nakreslite čiary z tých položiek, ktoré sú potrebné na jeseň. A potom uvidím, kto všetko urobil správne.

(Pozri prílohu – karta úlohy)

Výborne, dnes sme si so všetkým poradili, navštívili a videli veľa zaujímavého. Dakujem za radu.

Názov: Súhrn jesennej lekcie pre 2. juniorskú skupinu “JESEŇ”
Nominácia: Škôlka / Lekčné poznámky, ECD / rozvíjanie predstáv o svete okolo nás a o sebe


Pozícia: učiteľ
Miesto výkonu práce: MŠ MBDOU č. 15 „Joy“
Miesto: Sarov, región Nižný Novgorod

Victoria Kiryukhina
Projekt v druhej juniorskej skupine „Jeseň“

Téma projektu: "Jeseň"

Veková skupina: deti od 3 do 4 rokov

Problém.

S rozvojom informačných technológií a v podmienkach zvýšenej zamestnanosti rodičov sú deti obmedzené v komunikácii s prírodou a spoločnosťou a majú slabé predstavy o prírodnom svete, o procesoch prebiehajúcich v určitých obdobiach roka, čo výrazne skresľuje obraz. sveta okolo nich.

Relevantnosť

Závažnosť problému medzi človekom a prírodou je spôsobená skutočným environmentálnym problémom. Environmentálny problém je zmena prírodného prostredia v dôsledku antropogénneho vplyvu alebo prírodných katastrof, ktorá vedie k narušeniu štruktúry a fungovania prírody. Významné nebezpečenstvo pre prírodu vytvára človek svojou činnosťou, rastom priemyselnej výroby a využívaním prírodných zdrojov bez zohľadnenia environmentálnych a biologických zákonitostí.

Moderné problémy ľudských vzťahov k životnému prostrediu je možné riešiť len vtedy, ak rozvíjajú environmentálnu gramotnosť a kultúru a chápu potrebu implementácie princípov trvalo udržateľného rozvoja. Komunikácia s prírodou, znalosť jej tajomstiev človeka zušľachťuje, robí ho citlivejším. Čím viac prírodu spoznávame, tým viac ju začíname milovať. Vypestovať si starostlivý a starostlivý vzťah k živej a neživej prírode je možné, keď o nej majú deti aspoň základné vedomosti, ovládajú jednoduché spôsoby pestovania rastlín, starostlivosti o zvieratá, pozorovania prírody a videnia jej krásy.

Tento projekt umožňuje vo výchovno-vzdelávacom procese predškolskej vzdelávacej inštitúcie rozširovať, prehlbovať, systematizovať a tvorivo aplikovať poznatky detí o sezónnych zmenách v prírode.

Typ projektu: kognitívny – hravý, tvorivý.

Účastníci projektu: učiteľ, deti druhej mladšej skupiny, rodičia.

Termíny realizácie: strednodobý.

Cieľ projektu: oboznamovanie detí s prírodou vo všetkých jej prejavoch v jesennom období, so zmenami v živej a neživej prírode, zdôrazňovanie charakteristických čŕt jesenného obdobia od iných ročných období, ako aj podpora tvorivého prejavu detí v produktívnych činnostiach.

Úlohy:

Vzdelávacie.

Rozšírenie vedomostí detí o znameniach jesene;

Formovanie schopnosti zobraziť jesennú náladu v tvorivých dielach;

Rozšírte svoje chápanie sezónnych zmien v prírode;

Prehĺbiť vedomosti detí o živote vtákov a zvierat na jeseň;

Vývojový.

Rozvíjať umelecký vkus, estetickú citlivosť a kreativitu detí;

Rozvíjať a obohacovať slovnú zásobu k téme projektu, monológ a dialogický prejav.

Rozvíjajte kognitívnu aktivitu.

Vzdelávacie.

Pestujte túžbu dozvedieť sa viac o vlastnostiach prírody.

Podporovať starostlivý prístup k prírode;

Pestujte si tvrdú prácu.

Hypotéza vzdelávacieho projektu:

Projekt vám pomôže hlbšie a jasnejšie študovať hlavné znaky jesene a rozšíri vaše vedomosti o vašej rodnej prírode. Deti sa naučia vážiť si a chrániť prírodu. Zlepšiť vzťahy medzi dospelými a deťmi a deťmi medzi sebou v procese vykonávania kolektívnej práce.

Metódy projektu:

Vizuálne: pozorovania, exkurzie, fotografie, maľby, knihy atď.

Verbálne: Rozhovory, čítanie beletrie

Výskum: hľadanie materiálov, výrobné činnosti

Hry: Hry na hrdinov, vzdelávacie hry, športové hry

Záverečná udalosť: výroba sezónneho stromčeka.

Etapy realizácie projektu

Etapa I: prípravná

1. Vypracovanie komplexného modelu tematického plánovania pre danú tému projektu.

2. Príprava materiálu na realizáciu projektu:

Výber metodickej, populárno-náučnej, referenčnej a beletristickej literatúry, ilustračného materiálu, príručiek, hier na túto tému, výroba príručiek;

Príprava materiálov pre výrobné činnosti;

Výber materiálov, modelov, hračiek, atribútov pre herné a vzdelávacie aktivity.

3. Informovanosť rodičov o pripravovaných aktivitách:

Návrh mobilného priečinka, umiestnenie informácií o predmete projektu;

Diskusia s deťmi:

Čím sa jeseň líši od ostatných ročných období? Aké zmeny nastávajú u rastlín a živočíchov s príchodom jesene?

Etapa II: hlavná

Realizácia projektu.

Vzdelávacia oblasť "komunikácia"

"Kedy príde jeseň?"

"Rastliny na jeseň."

"sťahovavé vtáky".

"Život zvierat s nástupom jesene."

"Ako rozlíšiť jeseň?"

"Jesenné kvety".

"Jesenné prázdniny".

Písanie príbehov o jesennom období. Vymýšľanie rozprávok o jeseni.

Hry s rečou:

„Rôzne otázky“ (Čo rastie na konári? Kde rastú konáre? Kto žije na strome atď.) „Jeden a mnoho“ (dážď - dážď, hniezdo - hniezda, cencúľ - cencúle, list - listy, hmyz - hmyz, stromy a pod.)

Vzdelávacia oblasť "poznávanie"

Pohľad na obrazy:

Alexej Savrasov. „Maľovanie. Jeseň, Victoria Belova. "Jeseň", I. Brodsky. "Neskorá jeseň", I. Shishkin. "Zlatá jeseň", Isaac Levitan. "zlatá jeseň".

Prezeranie obrázkov, ilustrácií, fotografií na jeseň.

Zoznámenie sa s fotografiami o živote zvierat a rastlín v jesennom období.

Exkurzie po území materskej školy na identifikáciu príznakov jesene.

Experimenty:

Zmrazená voda (zmrazenie zafarbenej vody).

Experimentujte s listami.

(Cieľ: ukázať, akú farbu budú mať listy bez chlorofylu.

Materiály: listy, téglik, lekársky lieh, filter, plastové vrecko.

Priebeh experimentu:

Požiadajte svoje dieťa, aby natrhalo listy do pohára. Naplňte alkoholom. Listy dobre rozdrvte, aby alkohol zozelenal. Zakryte vreckom a všetko vložte do misky s horúcou vodou. Počkáme 1 hodinu, v tomto čase môžete niekedy otvoriť nádobu, rozdrviť listy, aby vydali viac farby.

Filter vložíme do téglika tak, aby absorboval alkohol. Potom, keď sa alkohol vstrebe, necháme filter vyschnúť – asi hodinu. A pozrime sa, aké farby zostanú.)

Vytváranie holistického obrazu sveta.

Postrehy na prechádzke:

Mrazené kaluže;

Vyšetrenie listov javora, jarabiny, brezy;

Monitorovanie počasia; za oblohou; slnko atď.

Pozorovanie kvetov (astry, nechtíky, georgíny, snapdragons).

Pozorovanie vtákov;

pozorovanie hmyzu;

Oblečenie na jeseň;

Čítanie beletrie:

A. S. Pushkin "Smutný čas! Čaro očí",

"Už obloha, jeseň dýchala"

F. Tyutchev "Existuje v prvotnej jeseni"

N. A. Nekrasov „Nekomprimovaný pás“, „Slávna jeseň“

S. Yesenin "Polia sú stlačené. Háje sú holé"

M. Yu. Lermontov „Na divokom severe je to osamelé“

A. N. Pleshcheev „Prišla jeseň, kvety vyschli“

A. Maikov "Zlatý list už pokrýva"

A. A. Fet „Chýbajú lastovičky“

A. K. Tolstoy „Jeseň padá po celej našej chudobnej záhrade“, „Jeseň“

I. Bunin "Húštička lesa"

Riekanky: Poďme sa obliecť, priateľu,

Opadá lístie, padá lístie,

Jeseň, jeseň - padanie listov

Povieme to bábätku

Letí list

Jeseň, jeseň, neponáhľaj sa,

Goo-goo-goo, goo-goo-goo,

Vtáky budú lietať na juh

Ľudové znamenia a porekadlá o jeseni.

Zapamätanie básní o jeseni:

V. Berestov „október“

I. Vinokurov „Jeseň“

A. Erikeev "Prišla jeseň."

Umelecká kreativita:

Kreslenie:

"Jesenné lístie"

"Strom na jeseň"

Aplikácia:

"Jablká na tanieri"

"Jesenné lístie"

"Pock"

"huba"

"jablká"

"Bullfinch"

Papierová konštrukcia: „Vták“, „Člny“

Práca.

V kúte prírody:

Zalievanie kvetov;

Uvoľníme pôdu.

Miesto na:

Zbierame sušené kvety;

Izolujeme korene stromov;

Čistenie listov.

Socializácia.

Didaktické hry:

"Kedy sa to stane?", "Čí stopa?", "Aký druh vtáka?", "Pomenujte rastlinu", "Hádaj zviera"

Hra na hranie rolí:

„Na chate“, „Obchod“.

Telesná kultúra.

Vonkajšie hry:

Chyťte vtáka za letu.

Deti nosia na hlavách čiapky s obrázkami vtákov. Text adresovaný pasci (vodičovi) sa vyslovuje:

Sme malé vtáky,

Milujeme lietať po oblohe,

Skúste nás dobehnúť.

Pasca (vodič) vtáky dobehne. Každý, koho to postihne, je vyradený z hry.

Jesenné lístie.

Hra zahŕňa 3 ľudí. Papierové listy javora, brezy a jarabiny (všetky v rovnakom množstve) sú porozhadzované po sále. Deti dostanú vedierko alebo košík. Na signál sa zbiera iba javor, druhý jarabina a tretí breza. Vyhráva ten, kto dokončí úlohu rýchlejšie.

Zbierajte huby.

Papierové huby sú položené na podlahe. Na povel ich deti začnú zbierať. Kto je väčší?

Sedavé hry:

1,2,3 – vymenujte znamenia jesene.

Deti sa zoradia do kruhu, učiteľ sa postaví do stredu kruhu, každému dieťaťu hodí loptu (iným spôsobom) – dieťa hodí loptu späť, pričom pomenuje znamenie jesene, napríklad dážď.

Trénujte hádzanie a chytanie lopty.

Posilnite známky jesene.

Hudba.

Okrúhle tanečné hry: Zavítala k nám jeseň

Učenie piesní o jeseni.

Počúvanie hudby.

Zdravie a bezpečnosť.

Hry s prstami.

Prstová hra „Jeseň“, „Zber lístia“, „Prsty išli na prechádzku“, „V našom parku prichádza jeseň“ atď.

Dychové cvičenia:

Listy šuštia

Ponúkajú prúžky tenkého farebného papiera, narezané na tvary listov a pripevnené k „konári“. Na signál „zafúkal vánok“ dieťa jemne fúka na listy, aby sa ohli a zašušťali.

"Nebezpečné rastliny";

"Jedovaté huby";

"Nebezpečné cencúle";

"Jedovaté bobule."

"Tenký ľad"

Interakcia s rodičmi: zbieranie ilustrácií, obrázkov, fotografií, výber materiálu na sezónny stromček.

Organizovanie zberu prírodných materiálov s deťmi;

Etapa III: Finále

Informovanosť rodičov o výsledkoch projektu prostredníctvom produktívnych aktivít detí;

Prezentácia sezónneho stromu;

Vypracovanie správy o vykonanej práci;

Závery a výsledky

Vďaka tomuto projektu deti získali nové poznatky, rozšírili si obzory a predstavy o svete okolo seba. Pochopili sme, že prírodu musíme milovať a chrániť a nie ničiť. Upevnené znalosti o sezóne - jeseň. Rodičia sa začali zaujímať o výsledky a produkty projektu.