Толгой дохих ярианы эмчилгээ. Хэл ярианы эмчилгээний багшийн бие даасан ярианы эмчилгээний GCD-ийн хураангуй. Сэдэв: "Лунтиктай хамт алхах." GCD-ийн үе шатуудын ойролцоогоор цаг хугацаа


Яриа хөгжүүлэх хичээл

Хөгжлийн талаархи ярианы эмчийн хураангуй
Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн лексикограмматик ангилал
бие махбодийн хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд зориулсан бэлтгэл бүлэг

Хисамова Г.Р., Лениногорск РТ-ийн 5-р МБДОУ-ын багш-ярианы эмч

Сэдэв: Холбоотой нийлмэл өгүүлбэр А.

Зорилтот: Хүүхдүүдийг нийлмэл өгүүлбэрийн бүтэцтэй танилцуулж, харааны тэмдэгт дээр үндэслэн цогц өгүүлбэр зохиож сургаарай.

Даалгаварууд: Энгийн өгүүлбэрийн бүдүүвч зурах чадварыг бэхжүүлэх, нийлмэл өгүүлбэрийн диаграммыг холбоосоор зурж сурах a. Хүүхдүүдэд диаграмм, зураг дээр үндэслэн a холбоос бүхий нийлмэл өгүүлбэр зохиох дасгал хий. Объектуудыг харьцуулах чадварыг хөгжүүлэх. "Спортын төрлүүд" сэдвээр үгсийн санг нэгтгэж, идэвхжүүл. Универсиад наадам удахгүй болно! Дуу авианы зөв дуудлагыг бэхжүүлэх, нарийн моторт ур чадвар, хэмнэлийн мэдрэмж, сонсгол, харааны анхаарлыг хөгжүүлэх. Эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: Хичээл дэх ажлын үе шатуудын диаграммын зураг; "Спортын төрлүүд" сэдвээр хүүхэд бүрийн сэдэвчилсэн зураг; үгийн тэмдэг бүхий картууд, өгүүлбэр зохиох зураг.

Хичээлийн явц:

I. Зохион байгуулалтын мөч. Үйл ажиллагааны үе шатуудыг програмчлах.

Хэл ярианы эмчийн түүх.

Залуус аа, бид удахгүй Универсиад наадам болох Бүгд найрамдах улсад амьдарч байна. Тэгвэл өнөөдөр Универсиад наадмын Юни сахиус, бэлгэ тэмдэг манайхаар ирлээ. Тэгээд ч Универсиад бол залуучуудын тэмцээн шүү дээ. Юни эрч хүчээр дүүрэн, спортод дуртай, том далавчтай цоохор ирвэс нь түүнийг манай Татарстаны сүлднээс бахархан харж байна.

(слайд шоу)

Залуус аа, Универсиад наадамд дэлхийн өнцөг булан бүрээс ямар спортын тамирчид өрсөлдөхийг та мэдэх үү? (Хүүхдийн хариулт)Та спортод дуртай юу? (Хүүхдийн хариулт).

Би чамд өнөөдөр юу хийхээ хэлэхийг санал болгож байна.

Хүүхдүүд схемийн дагуу өгүүлбэр зохиож хариулдаг. Жишээ өгүүлбэрүүд:

Өнөөдөр бид санал, тэдгээрийн диаграммыг гаргах болно.

Тоглоом тоглоцгооё.

Объектуудыг харьцуулж үзье.

II Үндсэн хэсэг.

1. Сэдвийн танилцуулга.

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдээс зураг дээрх спортыг нэрлэхийг хүснэ. (хүүхэд бүрийн ширээн дээр зураг байна). Хүүхдүүд спорт гэж нэрлэдэг (хөл бөмбөг, волейбол, усанд сэлэх ...), дараа нь нэгтгэн дүгнэж, хичээлийн сэдвийг нэрлэнэ үү. Спортын тухай ойлголтыг тайлбарла.

2. Шинэ материалын тайлбар.

Багш хүүхдүүдэд даалгавар өгдөг: охид - туузыг буд, хөвгүүд - зур (хямдралтай цаасыг дугуйл)бөмбөг. Тэднээс юу хийдэг талаар өгүүлбэр зохиохыг хүс.

Хүүхдүүд өгүүлбэр зохиодог.

Охидын өнгөт тууз.

Хөвгүүд бөмбөг зурдаг.

Дараа нь эдгээр саналын диаграммыг бичгийн цаасан дээр зурна.

Дараа нь багш охид, хөвгүүдийн талаар нэг өгүүлбэрээр ярихыг хүсвэл хоёр өгүүлбэрийг "а" гэсэн жижиг үгтэй холбох хэрэгтэй гэж тайлбарлав. (диаграм дээр харуулав)олсон хоёр хэсгийг таслалаар тусгаарлана. Дараа нь тэр хүүхдүүдээс схемийн дагуу өгүүлбэр хийхийг хүснэ.

Ярианы эмч нь өгүүлбэрийн хэсэг бүрт өөр өөр үгс-объектуудыг нэрлэсэн байдагт анхаарлаа хандуулдаг. Өөр өөр арга хэмжээ авахыг зөвлөж байна.

Хүүхдүүд өгүүлбэр зохиодог:

Охидууд туузыг өнгөөр ​​будаж, хөвгүүд бөмбөг зурдаг.

3. Зохиолын хоёр зураг дээр үндэслэн нийлмэл өгүүлбэр зохиох.

Хэл ярианы эмч даалгавар өгдөг: зурсан диаграммыг ашиглан зураг дээр үндэслэн өгүүлбэр зохио. Зургийг санал болгож байна: "сагсан бөмбөгчид сагсан бөмбөг тоглодог", "теннисчид теннис тоглодог".

Санал гаргаж байна:

Сагсан бөмбөгчид сагсан бөмбөг тоглодог, теннисчид теннис тоглодог.

4. Хурууны гимнастик.

Алга дээшээ! Алга таших! Алга таших! (Дээд, өвдөг, мөрөн, хажуу, ар тал, урд, зүүн, баруун талд алгаа ташина.)

Өвдөг дээрээ - алгадах, алгадах!

Одоо миний мөрөн дээр алгадаад өгөөч!

Хажуу тал руугаа алгада!

5. Зураг ашиглан хосолсон схемийн саналыг боловсруулах. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг бүдүүвч ашиглан өгүүлбэр бичихийг хүсдэг.

Петя цанаар гулгаж байна

Таня тэшүүрээр гулгаж байна.

6. "Тамирчид" сэдвээр шинэ үг бий болгох дасгал хийх.

Хоккей тоглодог - хоккейчин.

Хөл бөмбөг тоглодог - хөлбөмбөгчин.

Волейбол тоглодог - волейболчин.

Сагсан бөмбөг тоглодог - сагсан бөмбөгчин.

Теннис тоглодог - теннисчин.

Унадаг дугуйчин дугуй унаж байна.

Тэр гимнастик хийдэг - гимнастикчин.

Усанд сэлэгч - усанд сэлэгч.

III. Динамик түр зогсолт.

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийг гимнастикч, усанд сэлэгч гэж хуваадаг (хүүхдүүдийг төөрөгдүүлэхгүйн тулд тамирчдыг дүрсэлсэн тэмдгийг хувцас дээр нь наасан). Хүүхдүүдийг "а" гэсэн жижиг үгтэй тамирчдад зориулсан даалгавар гаргахыг урьж, жишээ татна.

"Гимнасчид унадаг, усанд сэлэгч нар шумбдаг."

Гимнастикчид үсэрч, усанд сэлэгч нар сэлж байна.

Гимнастикчид эргэлдэж, усанд сэлэгчдийн амьсгаа дарна.

Гимнастикчид хажуугийн нугалаа хийдэг бол усанд сэлэгч нь одтой байдаг.

7. Зүйр цэцэн үгийн утгыг тайлбарла.

Алхна гэдэг урт наслах гэсэн үг.

Эрүүл биед эрүүл ухаан.

Нар, агаар, ус бидний хамгийн сайн найзууд.

Илүү их хөдөл, чи урт наслах болно.

8. “Өгүүлбэрээ дуусга” сугалаа

Хүүхэд бүр том сугалааны тоглоомын карт, бие даасан зурагтай. Хэл ярианы эмч нь карт дээрх зургуудын доорх өгүүлбэрүүдийн эхлэлийг уншиж, тохирох зургийг утгаараа тохирох үргэлжлэлээр сонгон, ойролцоох хоосон талбарт байрлуулах замаар дуусгахыг санал болгож байна.

Өвөлдөө хоккей тоглодог, зундаа хөл бөмбөг тоглодог.

Өвөл цанаар гулгадаг, зун нь дугуйгаар гулгадаг.

Өвөл тэд тэшүүрээр гулгадаг, зун нь тэд усанд ордог.

Теннисийг цохиураар тоглодог ба... сагсан бөмбөгийг бөмбөгөөр тоглодог.

Хүүхдүүд тохирох зургийг сонгож, өгүүлбэрийг уншина.

IV Дүгнэж байна.

Багш хүүхдүүдийг үйл ажиллагааны алгоритмыг ашиглан ангид юу хийснийг санахыг урьдаг: тэд тоглож, өгүүлбэр зохиож, зун ямар спортоор хичээллэж, өвлийн улиралд ямар спортоор хичээллэж байгааг харьцуулав. Тэдэнд ямар тоглоом таалагдаж, дараагийн хичээлүүдэд ямар тоглоом тоглохыг хүсч байгааг олж мэдээрэй.

Елена Анатольевна Скоркина
"Үзэсгэлэнт ярианы нутагт" ахлах бүлгийн ярианы эмчилгээний эцсийн GCD-ийн хураангуй.

Зорилтот: хамрагдсан материалыг нэгтгэх.

Залруулах, хөгжүүлэх даалгавар:

Зөв дуудлага;

Харааны ойлголтыг засах, хөгжүүлэх;

Сонсголын ойлголтыг засах, хөгжүүлэх;

Гар моторт ур чадварыг засах, хөгжүүлэх;

Сэтгэцийн үйл ажиллагааг засах, хөгжүүлэх (шинжилгээ ба синтез, логик, сэтгэлгээ);

Харилцан уялдаатай яриаг засах, хөгжүүлэх (тайлбар толь бичиг).

Хувийн чанар, сэтгэл хөдлөлийн-сайн дурын хүрээг хөгжүүлэх (өөрийгөө хянах чадвар, тэсвэр тэвчээр).

Залруулах - сурган хүмүүжүүлэх даалгавар:

Лексик сэдвээр үгсийн санг тодруулах "Амьтад", "Объект ертөнц", "Тоглоом", "Шавж", "Цэцэг", "Шувууд"гэх мэт.

Тухайн хэсгийн мэдлэгийг системчлэх, нэгтгэн дүгнэх "Бичиг үсгийн боловсрол".

Залруулах, хүмүүжүүлэх даалгавар:

сонирхлыг төлөвшүүлэх ярианы эмчилгээний ангиуд;

Бие даасан байдлыг дэмжих.

Эрүүл мэндийг хэмнэх даалгавар:

Хүүхдийн ядрах байдлыг харгалзан материалын хэмжээг төлөвлөх;

Хүүхдийг зөв суулгасан эсэхийг шалгах;

Сэтгэлзүйн таатай уур амьсгалыг бий болгоход хувь нэмэр оруулах;

Алсын харааг хамгаалах дэглэмийг дагаж мөрдөх;

Өөр статик болон динамик даалгаврууд.

Тоног төхөөрөмж.

Самбар, заагч, мольберт, зургийн дасгал, үгийн дууны шинжилгээ хийх харандаа, өгүүлбэрийн схем бүхий харандаа, хүүхдийн тоогоор толь; багшийн арга зүйн хэрэгсэл - ярианы эмчилгээний эмч(тоглоомын материал "Одоо", дасгал хийх "Луйван цуглуулцгаая", бөмбөг, өнгөт соронз, эмотикон (баяр хөөртэй, гунигтай)соронзтой; компьютер, проектор, хичээлийн дагалдах танилцуулга.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Сайн уу залуусаа! Надад хэлээч, өнөөдөр таны сэтгэл санаа ямар байна?

Дараа нь дугуйлан зогсооцгооё.

Баруун талд нь найз, зүүн талд нь найз байдаг.

Хамтдаа гар барьцгаая

Тэгээд бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе.

2. Үндсэн хэсэг.

2.1. Хичээлийн сэдвийг мэдээлэх.

Надад хэлээч, чи тоглох дуртай юу?

Чи аялах дуртай юу?

Өндөр уулсын ард

Алс холын ойн цаана

Гайхамшигт төр байна

Үг тэнд тоо томшгүй олон сайхан байдаг.

Эндээс урилга ирсэн улс орнууд

Бид удахгүй замд гарна.

Өнөөдөр бид аялал хийх болно сайхан ярианы оронгэж нэрлэдэг "Ухаантай бай". Тэгээд тэр нь зохицуулдаг хөдөөгийн өвгөн - Речевичок. Энэ нутгийн оршин суугчид улс орнууд сайхан, чадварлаг ярьдаг.

Энэ ид шидэнд Дуу чимээ тус улсад амьдардаг. Тэдний заримыг амархан дуулж болно. Тэдний нэрийг хэн гэдэг вэ? (эгшиг). Бусад дуу чимээг хэлэхэд саад тотгор тулгардаг. Эдгээр нь ямар дуу чимээ вэ? (гийгүүлэгч).

Мөн энэ нь бидэнд хүрэхэд тусална сайхан ярианы бөмбөлөг нутаг.

2.2. Амьсгалын дасгалууд.

Ид шид рүү явцгаая улс"Ухаантай бай". Бид агаарын бөмбөлөгт суугаад аялалд гарна. Бөмбөлөг хий (ходоод) 1, 2, 3, 4. 1, 2, 3, 4, 5-ыг буулгана.

Бөмбөлөгөөс агаар гарч ирдэг: Чшшш гэж дуугаар амьсгалж, гаргана.

2.3. Артикуляцийн гимнастик.

Тэгэхээр та бид хоёр орсон сайхан ярианы орон. Энд ямар хүмүүс амьдардаг вэ? Тав тухтай суугаад анхааралтай сонсож, үлгэрийн дасгал хийхэд бэлэн байгаарай.

Бид амьдардаг байсан улс"Грамотейка"хөгжилтэй оршин суугчид. Оршин суугчид өдөр бүр сэрдэг байв улс орнууд"Грамотейка"эрт-эрт (хүүхдүүд эвшээж, сунгана). Тэд цонхоо өргөн нээв (жишээ нь. "Цонх", шүдээ угаасан (жишээ нь. "Шүдээ угаацгаая", чихэртэй цай уусан (жишээ нь. "Хөөрхөн", болон бин (жишээ нь. "Хуушуур") мөн тус бүр ажилдаа оров. Зарим нь морь унах дуртай байсан (жишээ нь. "Морь", бусад нь савлуур дээр савлуур (жишээ нь. "Савлуур", гэхдээ тэдний дунд ойн тоншуулын эмч шиг өдөржин ажилладаг ажилсаг оршин суугчид ч байсан (жишээ нь. "Тоншуул"). Тэд хашаа будсан(жишээ нь. "Зураач"). Бүх оршин суугчид улс орнууд"Грамотейка"нөхөрсөг байж, бие бие рүүгээ инээмсэглэв (жишээ нь. "Инээмсэглэл".) Тэд бас мөөг сонгох дуртай байсан (жишээ нь. "Мөөгөнцөр"). Тэгээд тэд үнэхээр гунигтай санагдсан үедээ тэд цаг руу харав (жишээ нь. "Үзэх"). Тэгээд чи бид хоёр шиг дахин тоглосон.

2.4. Харааны гимнастик.

Нэгэнт компьютер өнөөдөр тоглоход туслах учир бид ч гэсэн нүдэндээ гимнастик хийх хэрэгтэй.

Бид нүдэнд зориулсан гимнастик хийдэг

Бид одоо чамтай хамт хийх болно!

Хэрэм мод дундуур үсэрч,

Тэгээд тэр хонхорхойд самар нуудаг.

(зам дагуу нүдний хөдөлгөөн дээш доош)

Зөгий нааш цааш нисдэг

Тэд үүрэнд зөгийн бал авчрахаар яарч байна!

(нүдний хөдөлгөөн баруун, зүүн)

Цэцэглэж буй нуга дээгүүр хар

Эрвээхэй эргэн тойронд нисч байна!

(Нүдний дугуй хөдөлгөөн)

Одоо нүдээ аницгаая

Бид олон удаа нүдээ анив

Мөн хөгжилтэй дасгал,

Таны нүдийг эрүүл байлгана!

2.5. Дасгал хийх "Ямар нэмэлт вэ?"

Шүхэр-үр тариа-шилэн сагс;

цасан ширхэг-бөмбөлгүүдийг-нохой-туулай;

хавар-сарнай-заг нүдсэн аяга;

мод-үнэг-өвс-хорт хавдар.

2.6. Дасгал хийх "Намайг эелдэгээр дууд"

нар-, өд-, үүр-, шар шувуу-, загас., онгоц-….

2.7. Динамик түр зогсолт "Алдаа"

Цох нь шатаар өгсөв

Дуу дуулдаг

"Жү-жу-жу, жу-жу-жу, би шатан дээр сууж байна.".

Цох шатан дээрээс унаж, тэр дуу дуулжээ

"Жү-жу-жу, жу-жу-жу, би шат дор хэвтэж байна.".

Бид алдаагаа аваад зөөлөн тэврэх болно.

2.8. Бөмбөг тоглоом "Эсрэгээр нь хэл"

Өндөр-…

Алс-…

Халуун-…

Хар-…

Гунигтай-…

Өвчтэй-…

Давстай-…

Зузаан-…

2.9. Дасгал хийх "Нэг нь олон" (хоолоор)

улаан лооль - улаан лооль;

самовар-…

харандаа-…

2.10. Хурууны гимнастик "Мэлхий" (хүүхдүүд ширээн дээр очдог)

Хоёр ногоон мэлхий

Хоёр хөгжилтэй найз охин "Ква, qua, qua, qua, qua, qua"

Найрал дуу дуулдаг "Ква, qua, qua, qua, qua, qua"

Бүх хөвгүүдийг унтахад нь саад болж байна "Ква, qua, qua, qua, qua, qua"

2.11. Нууцлаг (тайлбарын дагуу)

Энэ юу болохыг таагаарай?

Хэдийгээр тэр маш дур булаам боловч түүнд хүрэх нь аюултай.

Өргөстэй, эмэгтэйчүүдэд өгдөг, сайхан үнэртэй, биднийг их баярлуулдаг.

(сарнай)

2.12. Дасгал хийх "Үгийн диаграммыг гарга" (САРНАЙ)

2.13. Дасгал хийх "Санал гаргах"

Үгтэй өгүүлбэр зохио "САРНАЙ".

2.14. Дасгал хийх "Луйван цуглуулцгаая"

(тараах материал)

нарсны боргоцой, дэр мэлхий, зэгс нялхас, муурны дундах, цасан ширхгийн булаг, зараа хутга, тугны бялуу, нум цох, боолт шураг, ком-байшин, хулгана баавгай.

2.15. Дасгал хийх "Одоо"

(Тараах материал)

Бид бэлэг өгөх болно - нэр нь S, Z, Zh, R дууг агуулсан зургууд. (хүүхэд бүрт 2 зураг)

3. Хичээлийн хураангуй(тусгал)- Залуус аа, надад хэлээч, та нар зочилж тоглох дуртай байсан уу? сайхан ярианы орон?

Юу гэж нэрлэдэг вэ сайхан ярианы орон?

Бид цэцэрлэгтээ буцах цаг болжээ.

Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?

Хэрэв танд бүх зүйл таалагдсан бөгөөд энэ нь танд хэцүү биш байсан бол аваарай хөгжилтэй инээмсэглэл, хэрэв бэрхшээлтэй байсан бол гунигтай эмотикон.

Өнөөдөр сайн байна! Тэд оршин суугчид шиг мэдлэгээ төгс харуулсан улс орнууд"Ухаантай бай"

Танин мэдэхүйн UUD:

Танин мэдэхүйн зорилгоо тодорхойлж, томъёол.

Асуудалтай нөхцөл байдлаас гарах арга замыг хайж олох.

Бусад үсэгтэй холболт.

Харилцааны UUD:

Томилогдсон асуудлыг шийдвэрлэхийн тулд хүүхэд, насанд хүрэгчдийн хамтын ажиллагаа.

Хамтарсан үйл ажиллагааг төлөвлөх.

Өөрийн байр суурийг илэрхийлэх, бусдыг ойлгох чадвар.

Зохицуулалтын UUD

Өөртөө суралцах даалгавар тавь.

Зорилгодоо нийцүүлэн даалгавраа биелүүлэх.

Хичээлийн явцад болон даалгавраа гүйцэтгэсний үр дүнд өөрийн үйл ажиллагааг хянах.

Хувийн UUD

Өөрийн үйлдэл, бүтээлч үйл ажиллагааны хүсэл эрмэлзлийг үнэлэх чадвар.

Шууд боловсролын үйл ажиллагааны ЗОРИЛГО:

Хөтөлбөрийн "Үг ярианы соёл", "Бичиг үсгийн заах элементүүд", "Толь бичгийн дүрмийн ангилал", "Уялбар яриа" гэсэн хэсгүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх.

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх : "Ярианы хөгжил", "Нийгэм-харилцааны хөгжил", "Танин мэдэхүйн хөгжил", "Биеийн хөгжил".

Залруулах боловсролын даалгавар:

ОО. Яриа хөгжүүлэх:

- Үг, үг, өгүүлбэр дэх дууг (l) дуудах чадварыг бэхжүүлэх.

"Эгшиг", "хатуу гийгүүлэгч" -ийг тодорхойлох чадварыг сайжруулах; үгийн дууны болон үгийн дүн шинжилгээ хийх ур чадвар; үсэгнээс үг, үгнээс өгүүлбэр бүтээх ур чадвар; үгсийн санг баяжуулах.

Хэл ярианы дүрмийн бүтцийг сайжруулах (үг бүтээх ур чадвар - нэр үгийг олон тоогоор ашиглах чадварыг бэхжүүлэх, нэр үгийг хүйс, тохиолдлоор шинж тэмдэгтэй уялдуулах).

ОО. Танин мэдэхүйн хөгжил:

- Диаграмм, загвартай ажиллах ур чадвар, чадварыг сайжруулах (цаасан дээр чиг баримжаа олгох).

ОО. Эрүүл мэнд:

Эрүүл мэндийг сайжруулах тусгай дасгалуудыг ашиглах чадварыг сайжруулах ("Бөмбөлөг" тоглоомын массаж).

Залруулга, хөгжүүлэх даалгавар:

ОО. Яриа хөгжүүлэх:

Фонемик үйл явцыг хөгжүүлэх, ярианы сонсгол, сонсголын анхаарал, ярианы илэрхийлэл.

Анхаарал, санах ой, сэтгэлгээ.

Дууны автоматжуулалт (l) ба өмнө нь хүргэсэн бүх дууг зөв дуудаж, ялгах; Үг унших чадварыг сайжруулах.

ОО. Танин мэдэхүйн хөгжил:

Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх; ярианы ерөнхий ур чадвар (дуу хоолой, илэрхийлэл);

ОО: Эрүүл мэнд:

Интонация, нүүрний хувирлыг хөгжүүлэх;

Өөрийгөө хянах чадварыг хөгжүүлэх.

Залруулах, хүмүүжүүлэх даалгавар:

ОО. Яриа хөгжүүлэх:

Ангид идэвхи, бие даасан байдал, санаачлагыг төлөвшүүлэх. - Төрөлх ярианы авиаг зөв дуудах сонирхлыг төлөвшүүлэх.

ОО. Танин мэдэхүйн хөгжил:

Ангид насанд хүрэгчидтэй хариуцлага, хамтын ажиллагааг төлөвшүүлэх.

ОО. Эрүүл мэнд:

Дасгал хийхдээ өөрийгөө хянах, өөрийгөө үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх.

ОО. Нийгмийн болон харилцааны хөгжил:

Насанд хүрэгчидтэй харилцахдаа харилцааны соёлыг төлөвшүүлэх.

Арга, техник:

Үзүүлэн (гарын авлага, зураг, танилцуулга); - Амаар (хамтарсан ярианы үйл ажиллагаа); - Тоглоом (гэнэтийн мөч - Лунтик); - Практик (загварчлах, даалгавар гүйцэтгэх, дасгал хийх); - Сэтгэл хөдлөлийн арга (урам зориг); - Бие даасан ажил, харилцан яриа, өөрийгөө үнэлэх, рефлексийг бий болгох, өөрийгөө шалгах ажлыг зохион байгуулах.

Хичээлийн тоног төхөөрөмж : - компьютерийн танилцуулга; - дидактик материал - дуу авиаг тодорхойлох чип, дуу авианы байшин, үе.

Програм хангамж:

Үйлдлийн систем - Windows 7

PowerPoint 2010

Лавлагаа:

Э.А.Азова, О.О. Гэрийн ярианы эмчилгээний дэвтэр. Бид [l], [l] дууг сурдаг. "TC Sfera" хэвлэлийн газар, 2011 он.

ДЭЭР. Седых "Хүүхдэд зөв ярианы боловсрол олгох", Москва, Сталкер хэвлэлийн газар, 2003 он.

1. Ажлын үе шатууд.

Зохион байгуулах цаг.

Хэл ярианы эмчилгээний багшийн зорилго:хүүхдийн эерэг хандлагыг бий болгох, хүүхдийг ангид үр бүтээлтэй ажиллахад бэлтгэх.

Хүүхдэд зориулсан зорилго:ангидаа үр бүтээлтэй ажилд бэлтгэх, хичээлд эерэг хандлагатай байх.

Даалгаварууд:

- эерэг сэтгэл хөдлөлийн байдлыг бий болгох.

Арга:аман, харааны.

Хичээлийн явц:

Зохион байгуулах цаг. - Люба, бид өнөөдөр хичээл дээр юу хийнэ гэж бодож байна вэ?

-Яагаад танд энэ бүх даалгавар хэрэгтэй байна вэ?

- Аяллаа онгоцоор эхэлцгээе.

D/GAME: (Слайд №2) "Бид онгоцоор нисч байна"

-Үүл хоорондын онгоцны үлдээсэн мөрөөр хуруугаа гүйлгэж, дуут дохио дуугарна. Та ямар дуу сонсож байна вэ? ([l]). Өнөөдөр бид ямар дуугаар тоглоё гэж бодож байна вэ? ([l]).

(Слайд №3) Гэнэтийн мөч:

- Харагтун, үсгүүд тарсан байна, тэднээс үг зохиож, хичээлдээ хэн ирсэнийг олж мэдье. Энэ үгэнд байгаа эгшиг авиаг нэрлэ. Тэгээд одоо бүх гийгүүлэгч нь хатуу, гийгүүлэгч нь зөөлөн. Сайн хийлээ! Бүх зүйл зөв байна!

2. Ажлын үе шатууд.

Судалсан материалыг нэгтгэх.

Хэл ярианы эмчилгээний багшийн зорилго:хүүхдэд дууг [l] автоматжуулах, шинэ мэдлэг хуримтлуулах, олж авсан мэдлэгээ системжүүлэхэд тусална.

Хүүхдэд зориулсан зорилго:Хүүхэд дуу авиа, үсгийг мэддэг байх, дуу авиаг нэрлэх, ярианы дуу авиаг тодорхойлох, үгийн авиа-үсэг, үгийн диаграммыг барьж, цаасан дээр жолоодох ёстой.

Даалгаварууд:

Дуу чимээг тодорхойлох ажлыг зохион байгуулах;

Үг, үг, өгүүлбэрийн дууг автоматжуулах ажлыг зохион байгуулах;

Хүүхдийн үйл ажиллагааг үгийн үе, авиа үсгийн диаграммыг бүрдүүлэхэд чиглүүлэх;

Үе, үгсийг унших ажлыг зохион байгуулах;

Хүүхдийн үйл ажиллагааг үгсийн сан, ярианы лексик-грамматик бүтцийг хөгжүүлэх, үг хэллэгээс өгүүлбэр зохиох, диаграммыг гаргахад чиглүүл.

Арга:харааны, практик, сэтгэл хөдлөлийн арга (урам зориг).

Шалгуур:зөв - үе, үг, өгүүлбэрт [л] дууг буруу дууддаг;

дуу авиаг ангилж, дуу авианы шинж чанарыг тодорхойлж, ярианы лексик, дүрмийн бүтцийг зохицуулж, үгсээс өгүүлбэр зохиож, диаграммыг нь гаргадаг.

D/GAME: (Слайд №4)"Дуу чимээ гаргах."

Одоо Лунтик биднийг завины аялалд урьж байна. Завины замыг харуул. Зүүнээс баруун тийш зам дагуу хуруугаа гүйлгэж, үеийг унш. Үг бүрийг хэд хэдэн удаа давтана.

(Слайд №5) -Хараач, Лунтик биднийг эдгээр мөрүүдийг уншихыг урьж байна.

D/GAME: (Слайд №6)"Зургуудыг нэрлэ."

-Хараач, Лунтик бидэнд шинэ тоглоом бэлдсэн.

- Ямар объектууд зурсан бэ? Тэднийг нэрлэ.

- Баруун дээд, зүүн доод, зүүн дээд гэх мэт зургийг нэрлэнэ үү.

D/GAME: (Слайд №7-12)"Нэг нь олон."

- Үгүүдийг өөрчил.

D/GAME: (Слайд №13)Оньсого таавар. Люба, Лунтик биднийг оньсого таахыг урьж байна.

Өвөө сууж байна

Зуун үслэг дээл өмссөн.

Хэн түүний хувцсыг тайлах вэ?

Тэр нулимс унагадаг. (сонгино)

Нарс модны хөндий байдаг,

Хөндийд дулаахан байна,

Нарс модонд хэн амьдардаг вэ?

Халуун уу? (хэрэм)

D/GAME: (Слайд №14)"Дуу (l) хаана нуугдав."

- Диаграммуудыг хараад, LUK гэдэг үгэнд (L) авиа хаана байрлаж байгааг хэлж, үгэнд байгаа олон тооны дугуйлан байрлуулж, энэ зургийг хүссэн шалан дээр тавь, яагаад? 1-р давхар, үгэнд хэдэн үе байдаг, яагаад тэгж бодож байна вэ? (нэг үгэнд эгшиг авиа байгаа шиг олон үе байдаг).

SQUIRREL гэдэг үгийн (L) авиа хаана байна. Үгэнд хэдэн авиа байгааг тоолж, үгэнд хэдэн авиа байгаа бол, энэ зургийг хүссэн давхартаа тавь, яагаад, 2-р давхарт тавьсан бэ, үгэнд хэдэн үе байна, яагаад? чи тэгж бодож байна уу?

­ D/GAME: (Слайд №15)Биеийн тамирын минут.

- Люба, тантай хамт амарцгаая, энэ бөмбөгөөр алгаа массаж хийж, шүлгийн мөрүүдийг уншъя. Миний араас давт.

Хулгана

Хулгана аз жаргалтай амьдарч байв

Тэр булан дахь хөвсгөр дээр унтав.

Хулгана талх, гахайн өөх идэж,

Гэхдээ хулганад бүх зүйл хангалтгүй байв.

М.Фомичева

D/GAME: (Слайд №16-18)"Тоолох"

- 1-ээс 6 хүртэл объектуудыг тоол. Тоолоход хялбар болгохын тулд тойрог дундуур "алх". Залуу болоорой!

D/GAME: (Слайд №19)"Ром."

Лунтик бидэнд зориулж хэд хэдэн тоглоом бэлдсэн: анхны "Rhymes".

- Одоо бид шүлэг бичиж сурна. Холбогч үг бодоод бүх өгүүлбэрийг давт. Сайн байна, та энэ даалгавраа биелүүлэв!

D/GAME:(Слайдын дугаар 20)"Надад хариулаач."Хоёрдахь тоглоом "Хариулт".

- Миний асуултуудад бүрэн өгүүлбэрээр хариул.

D/GAME: (Слайд №21-22)"Санал дэвшүүлээрэй."

- Хосоос хоёр үгийг нэг дор ашиглан өгүүлбэр зохио.

чийдэн - ширээ, хүүхэд - унадаг дугуй. За, бидний өгүүлбэрт хэдэн үг байна, энэ өгүүлбэрийн диаграммыг хийцгээе.

3. Ажлын үе шатууд.

Тусгал.

Хэл ярианы эмчилгээний багшийн зорилго:

судалж буй материалын шингээлтийн түвшинг тодорхойлох.

Хүүхдэд зориулсан зорилго:

олж авсан мэдлэгээ шингээх түвшинг харуулах.

Даалгаварууд:

Бие даасан ажил зохион байгуулах,

Анги дахь үйл ажиллагааг үнэлэхэд чиглэсэн харилцан яриа зохион байгуул.

Арга: бие даасан ажил, харилцан яриа, өөрийгөө үнэлэх, рефлексийг бий болгох, өөрийгөө шалгах ажлыг зохион байгуулах.

Шалгуур: Хүүхэд түүний өмнө ямар даалгавар байгааг хэлж, түүний гүйцэтгэсэн бүх үе шатыг ярьж, юу амархан байсан, өөр хаана бэрхшээл гарч ирдэгийг хэлдэг.

Доод шугам.

- Өнөөдөр бид ямар дууг давтсан бэ? Та өнөөдөр өөр юу хийсэн бэ?

Өөрийгөө үнэлээрэй, хэрхэн бодож байгаагаа, ангидаа хэрхэн ажилласан. Та бүх зүйлд амжилтанд хүрсэн үү, ямар даалгавар танд хэцүү байсан бэ?

(Слайд №23) - Сайн байна! Та сайн ажилласан. Та үүнийг хийсэн! Лунтик зөв хариулт өгсөнд баярлалаа, баяртай гэж хэлье!

Светлана Синицкая
"Аяга таваг". GCD багш-ярианы эмчийн нээлттэй хичээлийн хураангуй

Багшийн GCD хураангуй-Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу хэл ярианы бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд нөхөн олговор олгох ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан ярианы эмч.

Байгууллага: MBDOU d/s No 39

Орон нутаг: Ставрополь хот

Сэдэв: Аяга таваг.

Зорилтот: ярианы бэрхшээлтэй сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн ярианы хөгжил.

Даалгаврууд:

1. Засах, хүмүүжүүлэх:

Хүүхдийг хуйвалдааны зураг дээр үндэслэн үлгэр зохиож, зураг-график төлөвлөгөөний дагуу дахин ярихыг заах;

2. Залруулах, хөгжүүлэх:

Энэ сэдвээр хүүхдийн үгсийн санг өргөжүүлж, идэвхжүүл « Аяга таваг» ;

Нийтлэг өгүүлбэрийг ашиглах дасгал хийх;

Хүүхдүүдийн нэр, эсрэг утгатай үгсийн санг идэвхжүүлэх;

Хүүхдэд хэллэгээ дүрмийн хувьд зөв зохиох чадварыг хөгжүүлэх;

Хүүхдэд асуултанд үнэн зөв хариулах чадварыг хөгжүүлэх;

Тайлбар дахь нарийн ширийн зүйлийг анхаарч, анхаарал, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

3. Засах, хүмүүжүүлэх:

Хүүхэд бүрт бусад хүүхдүүдийн хэлсэн үг, түүхийг сонсох чадварыг хөгжүүлэх;

Цэвэрч нямбай, халамжлах чадварыг хөгжүүлэх аяга таваг;

Хүүхдэд ярианы өөрийгөө хянах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын интеграци бүс нутаг: нийгэм-харилцааны, танин мэдэхүйн, урлаг-гоо зүйн, бие бялдрын хөгжил.

Тоног төхөөрөмж: өөр өөр объектуудыг дүрсэлсэн сэдэвчилсэн зургууд аяга таваг, хоёр талт соронзон хавтан, соронз, өөр өөр контурыг давхарласан зураг аяга таваг, тоглоом аяга таваг, бөмбөг, зөөлөн хувцасны хавчаар, нүдийг нь боож, янз бүрийн дүрс бүхий цүнх, дуусаагүй хэсгүүдтэй зургууд аяга таваг, эсгий үзэг, тоймыг гаргах жижиг объект аяга таваг(буурцаг, мөөг, үр, хуйвалдааны зураг, үлгэрийн зураг-график диаграмм, манаач могойтой шидэт хайрцаг, чихэр.

Урьдчилсан ажил: К.Чуковскийн үлгэрийг унших "Федориногийн уй гашуу"болон агуулгын тухай хэлэлцүүлэг, тоглоом "Ширээний ард гэр бүл", тоглоом "Ширээ зас".

Толь бичиг - идэвхтэй: объект - шил, сэрээ, аяга, таваг, шанага, коланд, халбага, хутга, давс сэгсрэгч, чинжүү сэгсрэгч, салфетка, хайруулын таваг, чихрийн аяга, цайны аяга, аяга, цайны аяга, сав; аман: тавих, барих, тавих, авах; тэмдэг: шил, шаазан, цутгамал төмөр, металл, хуванцар, керамик; идэвхгүй: herring аяга, жигнэмэг аяга, чихрийн аяга, цөцгийн таваг, кофены сав, салатны аяга, үйлчилгээ.

Үйл явдлын явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч - хүүхдүүд оффис руу орж, ярианы эмчийг тойрон зогсдог (сэдэлтэй бүрэлдэхүүн хэсгийг бий болгох).

Бүх насанд хүрэгчид, хүүхдүүд цугларч,

Бид эхэлж болно!

Гэхдээ эхлээд танд хэрэгтэй "Сайн уу"хэлэх!

Залуус аа, өнөөдөр бидэнд ер бусын зүйл байна анги, яагаад та бодож байна вэ? (зочид бидэн дээр ирсэн, тэд бидний юу хийж чадах, жилийн турш юу сурч мэдсэнийг харахыг хүсч байгаа байх). - Би танд маш олон сонирхолтой тоглоом, даалгавар бэлдсэн - та тоглохыг хүсч байна уу? (Тийм)- тэгвэл ая тухтай байгаарай!

2. Би чамд зориулсан оньсого байна - та таахыг хүсч байна уу?

Би хөөргөж, хөөргөж, гүн байж болно, Гурван тугал -

Би дахиж дулаарахыг хүсэхгүй байна. Энэ нь бас жижиг, нэг сүүлтэй байж болно.

Таг нь чанга дуугарав: Гэхдээ энэ бол гол биш

"Цай уу, ус буцалсан". Түүний нэрийг….хавтан гэдэг.

Намайг хоосон байх болгонд Фү-чи, сайн байна уу, хажуу тийшээ гар! Гаргүй, хөлгүй -

Би чамайг мартаж байна. Би хөлгүй байсан ч хамаагүй. Гоймон сүйрч байна.

Гэхдээ би хоол авчрахад - Хэрэв та өөрөө уухыг хүсвэл - би өөрөө үүнийг идэхгүй,

Би чиний амны хажуугаар өнгөрөхгүй. Намайг уруул дээрээ аваач. Тэгээд би хүмүүсийг тэжээдэг.

Хэрэв та хэрэглэвэл алтан царцдастай амттай хоол байх болно (хайруулын тавагтай).

Шөл, салат, нухсан төмс, котлетууд үргэлж үйлчилдэг (аяган дээр).

Миний таваг дээгүүр завь хөвж байна, би завиа хоолтой амандаа илгээдэг. (халбага)

3. Сэдвийн танилцуулга:- Өнөөдөр өглөөний цай уусан уу? - өглөөний цайнд юу идсэн бэ? - Та юунаас, юугаар идсэн бэ? -Юунаас уусан бэ? Ольга Васильевна танд хэрхэн хоол авчирдаг вэ? -Өнөөдөр бид юу ярина гэж бодож байна вэ? – аяга таваг) . Миний чамд зориулж бэлдсэн зургуудыг үзмээр байна уу? Бид тэднийг нэрлэх үү? (хүүхдүүд объектуудыг нэрлэнэ аяга таваг) – Бид энэ бүх объектыг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ? – (аяга таваг) .

4. Үндсэн хэсэг. Шинэ: аяга таваг- эдгээр нь гэр ахуйн эд зүйлс; хэрхэн ашиглаж байгаагаас хамааран гал тогоо (хоол бэлтгэдэг), цайны өрөө (тэдний уудаг, хоолны өрөө) байж болно. (түүний хамт хоол иддэг). Мөн кофе шоп байдаг.

Гал тогоог надад хэлээч аяга таваг(ямар хоол бэлтгэдэг)хайруулын таваг, тогоо (хүүхдүүд дууддаг).

Цайны өрөөг нэрлэ аяга таваг(тэднээс уудаг)- аяга, таваг...

Хоолны өрөөг нэрлэ аяга таваг(тэд иддэг)- таваг, халбага.

5. Дидактик тоглоом "Найзууд уу, найз биш үү?". Бүх зүйлс аяга таваг бие биетэйгээ найзууд. Сэрээ халбагатай нөхөрлөнө гэж бодож байна уу? Тийм ээ, учир нь аяга таваг.

Цайны сав хүүхэлдэйтэй найзууд уу? Үгүй ээ, учир нь хүүхэлдэй бол тоглоом, цайны сав юм аяга таваг.

Хавтан нь малгайтай найрсаг харилцаатай байна уу? – Сэрээ хутгатай найзууд уу? – Аяга бөмбөгтэй нөхөрсөг байдаг уу?

6. Дидактик тоглоом "Нүднүүд". (харааны анхаарал, сэтгэлгээг хөгжүүлэх). Олон зүйл аяга тавагхоорондоо давхцсан. Хэрэгтэй "анах"тус бүрийг нэрлэ. Гэхдээ эхлээд гимнастик хийх хэрэгтэй нүд: "Шал, тааз, цонх, хана, нүдээ анилаа (сул, хүчтэй)"- нүд бэлэн байна - (харах, залгах). Нүд нь ажилласан, тэдэнд хэрэгтэй амрах: нүдээ анив, нүдээ анилаа... (гайхах мөч - "Ширээний ард гэр бүл"- Аль нь? тэдний хэрэглэдэг аяга таваг? - цай, кофе.)

7. Дидактик тоглоом "Анхааран сонс, хичээнгүйлэн хий". Тоглоом ашиглан ярианы эмчийн аман зааварчилгааг гүйцэтгэх аяга таваг.

Том савыг аваад хайруулын таваг болон коландын хооронд тавь;

Жижиг сав аваад дотор нь шанага хийнэ;

Нэг таваг аваад том тавган дээр барина; гэх мэт. (цаг хугацааны хувьд).

8. Дидактик тоглоом "Энэ зүйл юугаар хийгдсэн бэ?"- Хүүхдүүд ээ, надад хэлээрэй аяга тавагИжил эсвэл өөр, энэ нь юугаараа ялгаатай вэ? (өнгө, хэмжээ, материал):

Хэрэв аяга нь хуванцараар хийгдсэн бол энэ нь хуванцар;

Хэрэв данх нь металлаар хийгдсэн бол энэ нь металл;

Шил нь шилээр хийгдсэн байдаг - энэ нь шил гэх мэт.

9. Дидактик тоглоом "Юу болохгүй байна". Хэл ярианы эмч зарим хэсгийг зааж өгдөг аяга таваг, хүүхдүүд яах вэ сэтгэгдэл: Цайны сав байхгүй (хамар)

Ийм тогоо байхгүй... (таг)

Хутгагүйгээр хутга гэж байхгүй (ир)

Шилгүйгээр шил гэж байхгүй (хөл)

Үүнгүйгээр коланд гэж байхгүй (нүх)

Сэрээ байхгүй бол байхгүй... (хумс)

Үүнгүйгээр хайруулын таваг байхгүй (доод)

Цайны сав байхгүй. (үзэг)

Үүнгүйгээр сараагч байхгүй (нүх)

10. Дидактик тоглоом "Эсрэгээр нь хэл":

Хайруулын таваг нь хүнд, хутга (хялбар);

Сав нь том, халбага (жижиг);

Сав нь өндөр, аяга нь (бага);

Таваг нь жижиг, аяга (гүн);

11. Биеийн тамирын хичээлийн минут. Бөмбөг тоглоом. "Намайг эелдэгээр дууд", "Нэг нь олон". Хэл ярианы эмч хүүхдэд бөмбөг шидэж, тухайн объектыг нэрлэнэ аяга тавагганц тоогоор бол бөмбөг барьж авсан хүүхэд энэ объектыг олон тоогоор нэрлэх ёстой. (шилний шил, халбага халбага... гэх мэт). + "Намайг эелдэгээр дууд". (аяга, аяга таваг, шилэн аяга гэх мэт).

12. Дидактик тоглоом "Наймалж тэмтрүүл". -Та ядарч байна уу? Би чамд юу тоглохыг санал болгомоор байна гэж бодож байна? (хүүхдүүд тоглоомыг дууддаг). Нэг хүүхэд хувцсандаа хавчаар зүүдэг, нөгөө нь нүдээ аниад байдаг "хайлт"тэднийг тайлж, тоолно.

Мөн танд (оролцоогүй хүүхдүүд)Надад дахиад нэг тоглоом байна үргэлжлүүлье: "Шидэт цүнх - ижил зүйлийг ол". Хэл ярианы эмч нь олон төрлийн хосолсон объект бүхий цүнхтэй байдаг. Багш нэг зүйлийг гаргаж аваад хүүхдэд өгч, ижил зүйлийг олохыг түүнээс хүснэ. Хүүхэд энэ зүйлийг цүнхэнд хүрэх замаар хайж олдог.

13. Дидактик тоглоом "Юу дутуу байна?". Хэл ярианы эмч хүүхдүүдэд Федора эмээ гэж хэлдэг Би аяга тавгаа орхиогүй, угаагаагүй, зодож, аяга таваг түүнээс зугтав. Хүүхдийн ширээн дээр дутуу хэсгүүдтэй зургууд байдаг. аяга таваг. Та объектын дутуу хэсгийг гүйцээж дуусгаад дуусгах хэрэгтэй санал: "Цайны сав Федорагаас зугтсан. Цайны хошууг зурж дууслаа. Федора эмээгээс нэг сав зугтав. Тогооны бариулыг зурж дууслаа."

14. Дидактик тоглоом "Үүнийг бодож олоод нийтлээрэй". Ямар ч хэлбэрийн жижиг объектуудыг байрлуулах аяга таваг. (хүүхдүүд өөр өөр хэвтдэг аяга таваг, мөн ярианы эмчилгээний эмч "таах"энэ юу вэ аяга таваг).

15. Дидактик тоглоом "Бүтээгдэхүүн хаана амьдардаг вэ?"Лопед хүүхдүүдэд бүтээгдэхүүн бүр өөрийн гэсэн байшинтай гэдгийг тайлбарлаж, хүүхдүүдээс байшингийн нэрийг таахыг хүсдэг.

Сахар амьдардаг ... (чихрийн аяга)

Давс нь... (давсны наймаачин)

Раскууд амьдардаг ... (чихрийн аяга)

Газрын тос нь ... (тосны лааз)

Pepper амьдардаг ... (чинжүү сэгсрэгч)

Цай нь... (цайны аяга)

Кофе нь... (кофены сав)

Herring амьдардаг ... (сагасчин эмэгтэй рүү)

Чихэр амьдардаг ... (чихэр хатагтай)

Салад амьдардаг ... (салат аяга)

16. Харилцан уялдаатай үг хэлэх боломж. Зураг, график диаграмм дээр тулгуурлан өрнөл зураг дээр тулгуурлан өгүүллэг зохиох, дахин ярих. – Надад бас танд кодлогдсон түүхтэй зураг байна. Хармаар байна? Соронзон самбар дээр хуйвалдааны зураг байна. Хэл ярианы эмч үүнийг харж, нэр өгч, үлгэр зохиохыг зөвлөж байна. (Хүүхдүүдэд хэцүү санагдаж, ярианы эмч зөвлөж байна "сэтгэл алдарсан"Үг бүр нь тодорхой тэмдэгттэй тохирч байгаа дэмжлэг-график диаграммыг ашигласан түүх). - Та сэтгэл дундуур түүх сонсмоор байна уу?

"Машины төрсөн өдөр".

1. Энэ бол Машагийн төрсөн өдөр байсан.

2. Маша зочдыг хүлээж, ширээ засав.

3. Тэр ширээн дээр 5 шаазан аяга, болор чихрийн таваг, том зэс самовар, чанамалтай шилэн ваар тавив.

4. Залуус Маша дээр ирж, түүнд бэлэг өглөө.

5. Маша болон зочид нь амттан, чанамалтай халуун, анхилуун үнэртэй цай уув.

6. Цайны үдэшлэг дууслаа.

7. Хүүхдүүд дуулж, бүжиглэж, дугуйлан бүжиглэж эхлэв.

8. Төрсөн өдрийн үдэшлэг их хөгжилтэй байсан.

17. Түүхийг гинжин хэлхээнд дахин өгүүлэх. (Хэрэв цаг гарвал 2-3 хүүхдэд түүхийг бүхэлд нь дахин ярьж болно).

18. Эцсийн хэсэг. (асуудлын талбар үүсгэх)

Бидэнд байгаагүй бол юу болох байсан аяга таваг?

Бүх хүнсний хайрцаг холигдвол юу болох вэ?

Гэнэтийн мөч: Өнөөдөр Шуша могой манай зочидтой хамт шидэт хайрцагтай ирсэн бөгөөд хүүхдүүдэд гэнэтийн бэлэг бэлдсэн гэж ярианы эмч хүүхдүүдэд хэлэв. Чиний тоглоом, сонирхолтой даалгавруудыг хэрхэн зохицуулж байсан нь түүнд үнэхээр таалагдсан, таны түүхүүд таалагдсан, гэхдээ тэр чихрийн саванд ямар бүтээгдэхүүн хадгалагддагийг мартсан уу? (хүүхдүүд хариулдаг). Хайрцаг дээр түгжих нээгдэнэШуша хүүхдүүдийг амттангаар дайлдаг.

Ахлах бүлгийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны тойм "С" авиа ба үсэг

Долоо хоногийн сэдэв: "Тэжээвэр амьтад." GCD сэдэв: "С" үсгийн танилцуулга

Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх:

  • Танин мэдэхүй
  • Харилцаа холбоо
  • Эрүүл мэнд

Технологи:

  • тоглоомын аргыг ашиглах;
  • харааны анхаарлыг хөгжүүлэхэд чиглэсэн тоглоомын технологи;
  • мэдээллийн компьютерийн технологи;
  • эрүүл мэндийг хэмнэх технологи: нүдний гимнастик, нүүрний өөрөө массаж хийх;
  • эрүүл мэндийг хадгалах, дэмжих технологи: хурууны гимнастик;
  • залруулах технологи: сэтгэлзүйн гимнастик.

Залруулах боловсрол : дууны дүн шинжилгээ хийх, үг нэгтгэх чадварыг сайжруулах (үгний дэвсгэр дээр гийгүүлэгчийг ялгах).

Залруулах, хөгжүүлэх: [C] авиаг зөв дуудаж сурах, үгийн эхэн, дунд, төгсгөлд тодотгох.

"Ггийгүүлэгч авиа" гэсэн ойлголтыг үргэлжлүүлэн боловсруул.

Сонсголын анхаарал, харааны мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, урт гөлгөр амьсгалах, харааны анхаарал, санах ой, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Материал:

соронзон самбар, "С" авианд зориулсан объектын зураг, "С" цагаан толгойн үсгийн карт, цэнхэр чип, дэвтэр, өнгөт харандаа, бөмбөг, хүүхэд бүрийн үгэнд дууны байрлалыг тодорхойлох карт.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч/танилцуулах яриа/
- Залуус аа, одоо жилийн хэдэн цаг вэ?
– Өвлийн нийт хэдэн сар байдаг вэ?
- Тэднийг нэрлэх үү?
-Хэдэн сар вэ?
- Өнөөдөр ямар өдөр вэ?

2. Психо-гимнастик
Ярианы эмч:
“Гадаа хүйтэн байна, салхи шуурч, цас орж байна. Хэр их хөлдсөнөө, яаж цочирдсоноо харуул. Цасан хүнийг /хөдөлгөөнийг дуурайлган/ хэрхэн баридаг болохыг дүрсэлцгээе. Бид ажиллаж, дулаацаж, тайвширсан."

3. Хичээлийн сэдвийг илтгэх
– Оньсого сонсоорой, хэрэв та тааварлавал өнөөдөр бид ямар дуу авиатай танилцахыг олж мэдэх болно.

Амьд цайз архирав

Тэр хаалганы цаана хэвтэв.

– Энэ үгийн эхний авиа юу вэ?
– Таны уруул ямар байрлалд байна вэ? /инээмсэглэх/
-Хэл хаана байна? /хэл өргөн, доод шүдний ард/.

- Манай компьютерийн дэлгэцийг хар.

4. Дууны шинж чанар (слайд 3)
– “S” авиа нь гийгүүлэгч, хатуу.

– Хатуу гийгүүлэгч авиаг ямар тэмдэгтээр илэрхийлэх вэ?
– Ямар шар хөхтэй шувууд бидэнтэй хамт өвөлждөг вэ?

5. Амьсгалын дасгал
- Залуус аа, хүчтэй салхи нүүрээ шатааж байна гэж төсөөлөөд үз дээ. SSSS /хатуу “s” авиа гаргах/.” Дугуй хагарч, агаар гарах үед "SSS" гэсэн дуу сонсогддог.
6. “S” авианы зургийг үзэх (Слайд 5)

Хүүхдүүд зургуудыг нэрлэж, үгэнд байгаа авианы байршлыг тодорхойлно.

7. Бөмбөг тоглоом "Цуурай"
"Залуус аа, би та нар руу "шидэх" болно, харин та надад үеийг "буцааж өгөх" болно."
"s", "a" - "sa";
"s", "ба" - "си";
"s", "u" - "su";
"тийм болохоор".

8. Нэрэнд нь “С” авиа орсон зургуудыг будах (дэвтэр дээр ажиллах)

9. Хурууны гимнастик “Машины будаа”

Маша будаа чанаж, Хүүхдийн баруун долоовор хуруу

Маша бүгд будаагаар хооллосон. зүүн далдуу модны ажилд саад учруулах.

Маша будаа тавив Зүүн гартаа нэг хуруугаа нугална.

Муур - аяганд,

Алдааны хувьд - аяганд,

Мөн муурны хувьд - том халбагаар.

Тахиа, дэгдээхэйнд зориулсан аяганд

Мөн гахайнуудад зориулсан тэвш дотор.

Бүх аяга тавгаа авав Нударгаа тайл.

Би бүх зүйлийг үйрмэг болгон өгсөн. Алганаас "үйрмэг" -ийг үлээж ав.

10. "С" үсгийг танилцуулах (слайд 7)

"С" үсгийн тухай шүлэг сонсоорой.

Ямар үсэг гэрэлтэж байна вэ?

Хуучин цэвэр сар?

Харанхуй тэнгэрт хавирган сар

С үсэг байшингийн дээгүүр өлгөөтэй байв.

– “С” үсэг ямар харагддаг вэ?

- Хуруугаараа хавсаргая.

– Баруун дээд буланд байгаа дэвтэрийнхээ “С” үсгийг олоорой. Үүнийг ямар өнгөөр ​​будах ёстой вэ? Будаарай. Үүнийг хуруугаараа зурж, хоёр гарын бүх хуруугаараа агаарт ээлжлэн бич.

11. Слайдын тойм 8.9

12. Зурган дээр тулгуурлан өгүүлбэр зохиох

Чарга, автобус, аяга, нохой.

13. Хичээлийн хураангуй

Илгээсэн

Багш ярианы эмч

Стелла Данелян

Зохиогч сэтгэл хангалуун байна, энэ нь танд хэцүү биш - "БИ ТААЛАГДСАН" дээр дарна уу