Lekcia logopéda - text a veta. Zhrnutie logopedickej hodiny "Slovo. Veta. Text" Zhoda podstatného mena s číslovkou


Predmet: Text. Ponuka.

Účel: Poskytnúť pojmy textu a viet, upevniť ich pomocou praktického materiálu.

Úlohy:

  • Naučte deti určiť hranice vety.
  • Ujasnite si pravidlá písania vety.
  • Rozvíjať sluchové a zrakové vnímanie.
  • Rozvíjajte artikulačný aparát, aby ste zlepšili jasnosť výslovnosti.
  • Rozvíjať pozornosť a pamäť.
  • Pestujte lingvistický postreh a lásku k rodnému jazyku.

Vybavenie: prezentácia „Text. Ponuka."



Priebeh lekcie

I. Org. momentová a artikulačná gymnastika(naučte sa 3-5 cvičení) (snímka 2)

II. Vysvetlenie nového materiálu.(snímka 3)

Vovochka nám pomôže naučiť sa čítať a písať. Vovochka si urobil domácu úlohu, ale nevedel, čo je text a veta.
- Text... Veta... - zamrmlal Vovochka
-Čo hovoríš? - spýtal sa Mačka.
- Teraz vám všetko vysvetlím. Vypočujte si tieto krásne slová: text... veta... Pozrite sa na obrázok a odpovedzte na otázky. (snímka 4)
Deti sa pozerajú na obrázok

Mačka: - Aké ročné obdobie je zobrazené na obrázku?

Aký to bol deň?
-Kde prišiel vlk?
-Koho videl v dome?
- Čo začal robiť vlk?
- Čo sme vymysleli? - Príbeh.
- Príbeh možno nazvať textom aj inak, text je príbeh, rozprávka a báseň.
- Zopakujme toto slovo unisono:
- Text.
- Čo povedal každý z vás, keď odpovedal na otázky?
- …
- Dá sa každá vaša odpoveď nazvať textom príbehu?
-…
- Každý z vás hovoril iba časť textu, ktorý sa nazýva veta. (snímka 5)
- Aby ste si tieto slová lepšie zapamätali, príde mi na pomoc starý priateľ. Hádaj kto?

Priatelia rôznych výšok
Ale vyzerajú rovnako
Všetci sedia vedľa seba,
A len jedna priateľka.
(matrioška) (kliknutie myšou)
- Matrioška je podobná textu v tom, že pozostáva z ďalších hniezdiacich bábik, ktoré sú v nej ukryté. A text obsahuje aj ďalšie zložky, časti. (Objaví sa matrioška – text a veta) (snímka 6)

Fyzické cvičenie.

Hra s textovými vetami (snímka 7)
- Ak poviem „text“, roztiahnite ruky do strán, ak poviem „vetu“ – vyskočte na miesto.
Ako zistíme, koľko častí - viet je v texte?
- …
- To sa dá rozpoznať podľa malých zastávok – pauzičiek. Robia sa tam, kde jedna veta končí a druhá začína.

Aby ste príbeh o vlkovi a siedmich kozliatkach mohli vyrozprávať svojim rodičom, napíšme si ho, ale nie listami. Ešte nevieš písať, tak každú vetu namiesto pauzy označíš rohom s bodkou. (Pravidlo pre písanie vety: Veľké písmeno na začiatku, bodka na konci.)

Otvorte zošity. A teraz začneme so mnou pracovať. Naučme sa pravidlo. Text je niekoľko významovo prepojených viet. Opakujem text a vy spočítate, koľko prestávok a zastávok budete počuť... (snímka 8)

Teraz nakreslite toľko rohov, koľko je viet, ktoré ste spočítali.
Prácu paralelne vykonáva učiteľ na tabuli a deti v pracovných zošitoch.
Spodná čiara. (snímka 9)
- Z čoho sa skladá text?
- Ako zistiť, že veta skončila v ústnej, hovorovej reči?
- Ako môžete v liste povedať, že veta skončila?
- Ako zistíte, že sa začala nová veta?

Vyvinutý učiteľkou logopéda

Vasilyeva Elvira Gennadievna

Cheboksary špeciálna (nápravná) základná škola-materská škola č. 3 "Nadezhda" Čuvašskej republiky

snímka 1

Cieľ: formovanie predstáv o obsahovej stránke viet tak, aby bola zabezpečená jej významová úplnosť a komunikačná účelnosť

Úlohy:

Vzdelávacie:

1) rozvíjanie schopnosti určiť počet a postupnosť slov vo vete;

2) upevnenie zručnosti gramatického formátovania viet, koordinácia slov vo vete;

3) rozlišovanie predložiek a predpôn,

Opravné:

4) rozvoj logického myslenia, pamäti, pozornosti;

5) korekcia jemnej a hrubej motoriky

Vzdelávacie:

  1. rozvíjať zmysel pre zodpovednosť a sebadôveru;
  2. formovanie osobných vlastností;
  3. pestovanie úcty k dospelým, schopnosť komunikovať s učiteľmi a deťmi v kolektíve

Vybavenie: plátno, projektor, počítač, karty úloh, notebooky

Priebeh lekcie

  1. Organizovanie času.

1. Rozvoj zrakového vnímania a zrakovej gnózy.

Logopéd: Chlapci, aké predmety sú zobrazené na snímke? ( žaba, trstina, vážka- prekrývajúce sa obrázky) Z čoho sa skladajú slová? (zo slabík)

Koľko slabík obsahuje každé z týchto slov? (3)

snímka 2

  1. Vytváranie návrhov na základe uhádnutých obrázkov.

Logopéd:čo je ponuka? (slová si navzájom súvisia vo význame)

Vytvorte vetu so slovami - názvy obrázkov. (Žaba sedela v tŕstí a pozerala na vážku.)

Logopéd: Koľko slov je vo vašej vete?

  1. Formulovanie témy vyučovacej hodiny.

Logopéd: Kto uhádol, čo budeme robiť v triede? (pracovať s návrhmi)

  1. Hlavná časť

1.Zoznámte sa s hrdinom.

Logopéd: Dostali sme záhadný list. Skontrolujte záznam. Skúste tento list rozlúštiť a prečítať, potom zistíte, kto ho napísal .(na kartách sú slová v zátvorkách nahradené obrázkami)

Text listu: Mám (sud) medu. Nechýba ani (dóza) od džemu. Čoskoro (prídem) ťa navštíviť a prinesiem ti maškrtu. (Macko Pú)

snímka 3

  1. Obnova zdeformovaných viet.

Logopéd: Medvedík Pú má veľmi rád med, no včely mu ho nedajú dosť. Pomôžme Mackovi Pú.

snímka 4

Logopéd: Vytvorte vety zo slov, ktoré včely priniesli. Zapíšte si výsledné vety.

Slová: - bolo leto, dusné (Bolo dusné leto.)

- kavka, na, plot, sadnúť si (Kavka si sadla na plot.)

- Kolja, spýtal som sa hádanky (Kolya položil hádanku.)

- mačka, povala, na, vyliezol (Mačka vyliezla na povalu.)

- v, zatopený, dvor, klzisko, veľký, zatopený (Na dvore deti zatopili veľké klzisko.)

Cvičenie pre oči ( očný simulátor Masko)

snímka 5

  1. Vytváranie logických spojení medzi slovami vo vetách.

Logopéd: Poznáte priateľov Macka Pú? (Prasiatko, Tiger, Eeyore atď.)

snímka 6

Tigger sa rozčuľoval a preskupoval slová vo vetách. Poďme spoločne opraviť logické chyby a napísať vety správne.

snímka 7

- Na jar lúky rozvodnili rieku.

- Koza dala dievčaťu piť vodu.

- Po lete prišla dlho očakávaná jar.

Logopéd: Tigger je spokojný s vašou pomocou. Určite o tom povie Prasiatku.

snímka 8

Ale zrazu na Prasiatko prileteli drzé a hladné vrany.

Logopéd: Ako ich odohnať? (postav strašiaka, strieľaj z praku). Áno. Existuje však aj iná metóda - vtáky neradi cvičia. Začnime všetci cvičiť spolu s Prasiatkom, Tigríkom a Mackom Pú - vrany okamžite odletia.

snímka 9

Fizminutka(s pohybmi)

  1. Diferenciácia predložiek a predpôn vo vetách. Posilnenie schopnosti súhlasiť so slovami vo vete.

Logopéd: Priatelia sa tak bavili, že si Ijáčika nevšimli. Je naštvaný: vrany si vzali pár slov so sebou. Eeyore si jednoducho nevie poradiť.

Logopéd: Pomôžme Ijáčikovi: doplňte vety vložením slov, ktoré zodpovedajú ich významu. Premýšľajte o tom, ako správne napísať malé slová v zátvorkách - spolu alebo oddelene? Aký je rozdiel medzi predložkou a predponou? (medzi predložku a slovo môžete vložiť iné slovo). Podčiarknime pravopis.

snímka 10

________ (chlapec) bežal (po) po ceste záhrady

_________ (z) plával (z) brehu. (loď)

Zhenya _________ (na) napísala (na) adresu na obálku. (Petrov)

5. Nácvik určovania hraníc viet.

Logopéd: Kým sme vyberali slová, objavila sa na čistinke múdra sova. Priniesla list od Christophera Robina .

snímka 11

Logopéd: Sova si zapisovala všetko, čo chcel chlapec odkázať svojim priateľom. Vidíte, prečo je ťažké prečítať list? Čo sova zabudla? (uveďte interpunkčné znamienka). Kedy by ste mali dať bodku na koniec vety? (keď sa myšlienka skončí)

Logopéd: Opravme chyby, ktorých sa sova dopustila. Prečítajte a napíšte text správne.

Text listu:

Zafúkal svieži vetrík, vyšlo slnko, vtáčiky spievali, kto to leje v kríkoch malín, ako sa lesknú kvapky rosy, aký krásny je les na úsvite..

snímka 12

Logopéd: Aké vety sa nachádzajú v texte týkajúce sa účelu vyhlásenia? Akú interpunkciu ste použili? (?, !, .)

Logopéd: Prečítajte si piatu vetu s Ijáčikom, prvú vetu s Mackom Pú a poslednú vetu z listu Christophera Robina s Tiggerom.

  1. Zhrnutie. snímka 13

Logopéd:čo je ponuka? SMS?

Čo bolo na lekcii ťažké a čo ľahké?

Zhrnutie logopedickej hodiny pre žiakov 1. stupňa s OHP

Predmet: Reč. Ponuka. Slovo. Konsolidácia.

Cieľ: upevniť vedomosti študentov o danej téme.

Úlohy:

Vzdelávacie:

upevniť vedomosti žiakov na tému „Reč. Ponuka. Slovo".

Vzdelávacie:

    rozvíjať schopnosť skladať vety z obrázka, ako aj skladať vety zo slov uvedených v počiatočnom tvare.

    rozvíjať schopnosť odpovedať v celých vetách.

    rozvíjať sluchovú pozornosť, schopnosť uchopiť intonačnú úplnosť, sluchom rozlíšiť súbor slov a viet.

    aktivovať schopnosť rozlišovať medzi opytovacou, zvolaciou a naratívnou intonáciou;

    práca na zdokonaľovaní intonačnej stránky reči;

    rozvíjať jemné motorické zručnosti.

Vzdelávacie:

Kultivovať presnosť a schopnosť organizovať si vlastné aktivity.

Vybavenie: zrkadlá; obrázky jednotlivých príbehov; čísla 3, 5, 6 pre každé dieťa; jednotlivé pásy na zostavovanie vetných diagramov; jednotlivé karty s bodkou; motivačné nálepky.

Priebeh lekcie

    Organizačný moment (1 min).

Logopéd deti víta. Objasňuje účel zrkadiel.

    Artikulačná gymnastika (3 min).

Cvičenia sa vyberajú v súlade s fonetickým postihnutím skupiny (väčšina má narušený zvuk [r]).

Cvičenie na pery:

„Úsmev“, „Trubica“, „Okno“, „Úsmev – trubica – okno“ (5-krát).

Cvičenie pre jazyk:

„Umyme si horné zuby“, „Plachta“, „Maliar“, „Huba“.

Deti vykonávajú každé cvičenie 3 krát.

    Hlavná časť (8 min).

A) Skontrolujte konverzáciu.

Pamätajme, čo je naša reč? /Rozhovor, otázka, príbeh – to je naša reč/.

Z čoho pozostáva naša reč? /Naša reč sa skladá z viet/.

Z čoho pozostávajú návrhy? /Vety sa skladajú zo slov/.

Ako sú slová spojené vo vete? /Slová vo vete sú významovo príbuzné/.

Ako stoja vo vete? /Vo vete sa objavujú v poradí/.

Aké znaky sa môžu objaviť na konci vety? /Na konci vety môže byť bodka, otáznik alebo výkričník/.

Kedy dávame otáznik na koniec vety? /Keď sa pýtame/.

Kedy dávame výkričník? /Keď sa tešíme/.

B) Rozdelenie príbehu do viet.

Logopéd dáva deťom kartičky s bodkou.

Logopéd číta rozprávku bez prestávok.

Bola hlboká jeseň. Les vyzeral pochmúrne a nehostinne. Pršalo takmer každý deň. Po korunách stromov sa plazili nízke mraky. Žeriavy a bociany už dávno odleteli na juh. Les bol prázdny, nudný a veľmi tichý.

Páčil sa vám príbeh? Bolo vám všetko jasné? Čítal som to dobre? /Nie/.

Čo bolo zle? Čo som urobil zle? /Neboli žiadne pauzy/.

Áno. Teraz znova pozorne počúvajte príbeh a zvýšte bodku na konci každej vety. Rozumiete úlohe? /Áno/.

Ako podľa ucha určíme koniec vety? Čo budeme počúvať? /Nastane pauza a hlas sa zníži./.

Dobre. Pozorne počúvame a zvyšujeme bodku na konci každej vety.

Logopéd číta príbeh.

Deti dokončia úlohu.

Logopéd dáva deťom kartičky s číslami.

Výborne. Spočítal niekto, koľko viet je v príbehu? /Nie/.

Potom si znova prečítam príbeh a vy spočítate, koľko viet je v ňom, a ukážte číslo.

Opätovné čítanie príbehu.

Deti ukazujú číslo označujúce počet viet v príbehu.

Čo sme teraz počúvali? /Počúvali sme rozprávku/.

O čom bol tento príbeh? /O jeseni./

Správny. Čo musí mať každý príbeh a čo náš nemá? /Názov/.

Poďme tomu spoločne vymyslieť názov. /jeseň/.

Dobre. Výborne. Z čoho sa skladá príbeh? /Príbeh sa skladá z viet/.

Aké sú vety v príbehu? /Vety v príbehu sú v poradí/.

Ako spolu súvisia v príbehu? /Sú navzájom významovo prepojené/.

Ako určiť hranice návrhu? / Nastane pauza a hlas sa zníži.

    Prstová gymnastika (2 min).

Teraz sa uvoľnime a precvičme si prsty!

„Háčiky“, „Pästi“, „Straste kvapôčky vody“, „Prsty pozdravujú“, „Ježko“, „Hrad“.

    Hlavná časť (pokračovanie) (11 min).

B) Hádanka. Pracujte v zošite. Zostavovanie schém.

1. – Dobre, dobre! Otvoríme zošity, ale zatiaľ si do nich nebudeme nič písať!

Počúvajte a hádajte hádanku.

Letia žlté listy.

Šuštia pod nohami.

Slnko už nepáli.

Kedy sa toto všetko deje?/jeseň/

2. – Teraz znova počúvajte a zapamätajte si prvú vetu.

Logopéd prečíta hádanku.

Kto si spomenul? /Poletujú žlté listy/.

Áno, nakreslíme diagram pre tento návrh.

Deti kreslia schému do zošitov, logopéd kreslí schému na tabuľu.

Kde začneme kresliť? /Z rohu/.

Čo znamená roh? /Začiatok vety, píšeme s veľkým písmenom/.

Ako oddeľujeme slová vo vete? /Slová oddeľujeme medzerou/.

Koľko slov je vo vete? /Vo vete sú tri slová/.

Áno, ako sa píšu slová vo vete? /Slová vo vete sa píšu samostatne/.

Správny. Ako ich teda nakreslíme na diagram? /Budeme kresliť s medzerou/.

Čo znamená bodka? /bodka znamená koniec vety/.

A šípka? / Šípka označuje zníženie hlasu/.

Dobre. Aké bude prvé slovo vo vete? /Listy/.

Aké je posledné slovo? /Lietanie/.

A čo druhé slovo? /Žltá/.

3. Samostatná práca.

Výborne. Prečítam si hádanku znova a teraz si pamätáte druhú vetu.

Logopéd prečíta hádanku.

Kto si spomenul? /Šuchotia pod nohami/.

Dobre, teraz nakreslite diagram tejto vety sami.

Deti dokončia úlohu.

4. – Vypočujte si štvrtú vetu. ako to znie? /S otázkou/.

Áno. Teraz sa pri tejto vete striedajú všetci. /Kedy sa to všetko stane?/.

Pýtam sa? /Áno/.

Aké znamenie máme dať na koniec? /Umiestnite otáznik/.

Nakreslite schému tohto návrhu.

Deti si samy nakreslia schému.

Teraz povedzme tú istú vetu, aby sa náš hlas stíšil, aby sa stal deklaratívnym. /Keď sa toto všetko stane/.

    Fyzické cvičenie (2 minúty).

Teraz si trochu oddýchneme. Všetci vstali.

Hra "Ak je to slovo, tlieskame, ak je to veta, dupneme."

Ak počujete slovo, tlieskajte a ak počujete vetu, dupnite.

deň. Začal padať jemný dážď. mesiac. jeseň. Ideme sa prejsť. Slnko svieti. Huby. Máte radi jeseň? Mám rada leto. List. Aké pekné počasie! Mraky. Na oblohe sa objavilo veľa oblakov.

Poďme si sadnúť. Ako ste zistili, kde je slovo a kde je veta? /Vo vete je veľa slov/.

7. Hlavná časť (pokračovanie) (11 min).

D) Didaktická hra „Je to návrh?

- Dá sa to, čo hovorím, nazvať návrhom? Znie to pekne? /Nie/.

A nech to znie krásne.
Chlapče, otvor dvere.

Sadni si, sýkorka, na konár.

Hruška, babka, vnučka, daj.

Vitya, kosiť, trávu, králiky, pre.

Peťo, kúp, lopta, červená, mami.

Dievča, polož knihu, stôl.

Deti tvoria vety správne.

Chlapci, prečo sa to, čo som nazval, nemôže nazývať návrhom? /Slová tam nie sú spojené významom ani poradím/.

D) Didaktická hra „Vytvorte vetu“.

Teraz vymyslite vetu, ktorá obsahuje 2 slová.

Deti prichádzajú s návrhmi.

    Zhrnutie hodiny (2 min).

Čo sme dnes robili v triede?

Čo sme si dnes v triede zapamätali?

Čo sa vám na lekcii páčilo?

Logopéd hodnotí výkon každého žiaka a rozdáva motivačné nálepky.

Predmet: "Jednoduchá veta".

Cieľ: zopakujte a upevnite učivo preberané na tému „Slovo. Ponuka. Text“.

Úlohy:

vzdelávacie:

    upevniť pojmy: „ústny a písomný prejav“, „slovo“, „veta“, „text“;

    naučiť sa deliť tok reči na sémantické segmenty, jazykové jednotky reči.

nápravné a vývojové:

    rozvíjať zručnosti v jazykovej analýze a syntéze: delenie textu na vety, vety na slová a skladanie viet zo slov;

    rozvíjať artikulačný aparát, myslenie, koordináciu reči s pohybom, grafomotoriku;

    formovať trvanie, plynulosť a silu dobrovoľného dýchania reči.

vzdelávacie:

    rozvíjať schopnosť počúvať seba a ostatných;

    pestovať osobnú zodpovednosť za vykonávanie kolektívnej práce a rozvíjať záujem o rôzne prezentácie vzdelávacieho materiálu .

Vybavenie: hračka Pinocchio, obálka s napísanými úlohami pre deti, obálky s grafickými schémami pre každé dieťa, projektor, interaktívna tabuľa.

POKROK TRIEDY

I. Organizačný moment

Je všetko na svojom mieste?

Je všetko v poriadku?

Perá, knihy a zošity?

Každý deň - vždy, všade,

V triede aj v hre

Hovoríme odvážne a jasne,

A všetci krásne sedíme.

Ahojte chlapci, sadnite si! Teraz sa otočte k sebe a usmejte sa na seba.

II. Artikulačná gymnastika.

Chlapci, dnes budeme veľa hovoriť a na to sa musíme pripraviť. Otvorte zrkadlá do pracovnej polohy. Spomeňme si na Rozprávku o veselom jazýčku.

Bol raz jeden veselý jazýček (Deti vykonávajúce cvičenie „Lopata“ - Prezentácia 1 - snímka 2). Pozdravte ho (Deti robia cvičenie pier „Trubička“ - Prezentácia 1 -c viesť 3). Jazyk veľmi miloval svoj dom. Dvere domu sa stále otvárali (Deti dokorán otvárajú ústa. - Prezentácia 1 -c viesť 4), potom zatvorené (Deti zatvoria ústa. - Prezentácia 1 - snímka 5). Často maľoval dvere (Deti vykonávajú cvičenie „Sweet Jam“ - Prezentácia 1 -c viesť 6), stropy (Deti vykonávajú cvičenie „Maliar“ - Prezentácia 1 - snímka 7). Keď bolo teplo, jazyk sa zohrial na verande a hojdal sa na hojdačke (Deti vykonávajú cvičenie „Hojdačka“ - Prezentácia 1 - snímka 8). Fúka vietor, jazyk je studený, mení sa na ihlu (Deti vykonávajú cvičenie „Ihla“ - Prezentácia 1 - snímka 9).

Ak chcete krásne rozprávať, musíte vedieť správne dýchať, urobme cvičenia. Posaďte sa rovno, usmievajte sa. Narovnajte chrbát, zdvihnite hlavy. Položte pravú ruku na brucho. Nádych - brušká sa zaguľatia (podľa počtu „jednotiek“). Vydýchli sme - naše brušká sa zmenšili (na počet „dva“). Cvičenia vykonávame pomaly, bez náhlenia. Opakujte 5-krát.

III. Stanovenie cieľa.

Logopéd ukazuje hračku Pinocchio:

Chlapci, Pinocchio nás prišiel navštíviť! Veľmi sa teší, že nás spoznáva! Buratino včera pri prechádzke jesenným lesom prechladol a teraz nemôže hovoriť! Bolí ho hrdlo! (Prezentácia 2 - snímka 1) Priniesol teda so sebou obálku a v nej list s úlohami. Chce si overiť, aké vedomosti ste získali na hodinách logopédie.

Povedz mi, na čo je potrebná reč? (Komunikovať, hovoriť.)

Aký druh reči je tam? (Ústne a písomne.)

Ako používame hovorenú reč? (Počujeme a vyslovujeme ústnu reč.)

Aký druh písaného alebo hovoreného jazyka je list, ktorý napísal Pinocchio? (Písaný prejav.)

Áno, ak nie písomný prejav, vedel by s nami Pinocchio komunikovať? (Nie, nemohol som.)

Ak chcete zistiť, čo je napísané alebo vytlačené, musíte sa naučiť čítať. Pozrieť sa na obrázky. Kto na obrázkoch používa hovorený jazyk a kto písaný jazyk? (Prezentácia 2 - snímka 2)

Chlapci, rozdeľme sa na dva tímy a hrajme! Prvý tím je „Leafs“, druhý tím je „Rays“. A Pinocchio bude pozorne sledovať, aký ste aktívny a ako zvládate úlohy, ktoré si pre vás pripravil. Za každú správnu odpoveď dám tímu jesenný list.

IV. Vytváranie viet na základe obrázka (hra „Štvrté koleso“)(zobrazené sú obrázky zobrazujúce znaky jesene a jeden obrázok zobrazujúci leto):

Chlapci, pozrite sa na obrázky a vytvorte k nim vety ():

Prezentácia 2 - snímka 3: Listy padajú.

Prezentácia 3 - snímka 1: Často prší.

Prezentácia 3 - snímka 2: Vtáky lietajú na juh.

Prezentácia 3 - snímka 3:Ľudia sa opaľujú na pláži.

Prezentácia 4 - snímka 1: Deti chodili do školy.

- Povedz mi, ktorá zo zostavených viet je zbytočná? (Prezentácia 4 - snímka 2) (Ľudia sa opaľujú na pláži.) Prečo? (Všetky ostatné vety sú o jeseni a „Ľudia opaľujúci sa na pláži“ o lete.) Správne, dobre!

V. Zostavovanie grafických schém návrhov.

Chlapci, aké návrhy ste teraz dali? (Text.)

Prečo si to myslíš? (Vety spája spoločná téma – „Jeseň.“) Dajte textu názov. (Jeseň.)

Z čoho sa skladá text? (Text sa skladá z viet.)

Z čoho návrh pozostáva? (Veta sa skladá zo slov.)

Aké písmeno je napísané prvé slovo vo vete? (Veľké písmená.)

Ako je jedna veta oddelená od druhej v ústnej reči? (Pauza - stop.)

Ako je písomne ​​oddelená jedna veta od druhej? (Bodka, otáznik alebo výkričník.)

Sú slová vo vete napísané spolu alebo oddelene? (Oddelene.)

Chlapci, Pinocchio si pre vás pripravil novú úlohu! Z týchto viet vytvorte grafické schémy. Kto je rýchlejší: prvý alebo druhý tím?!

Pozrime sa na snímku a skontrolujte, ktorý tím správne vytvoril grafické schémy viet (Prezentácia 4 - snímka 3).

VI. Prstová gymnastika „Jesenné lístie rozptýlené“.

Chlapci, poďme sa hrať s prstami:

Jesenné lístie rozptýlené Vlnové pohyby dlaní.

Maľovala som ich štetcom Hladké ťahy dlaní nahor a nadol.

Pôjdeme do jesenného parku, „Choďte“ prstami oboch rúk.

Listy budeme zbierať do kytíc. Prekrížte si dlane s roztiahnutými prstami.

Javorový list, osika list, Ohnite prsty jeden po druhom, začnite

Dubový list, list jarabiny, z veľkého, na obe ruky súčasne

Červený topoľový list na každom hárku.

Skočil dole na cestu. Hlasno tlieskajú rukami.

VII. Minúta kaligrafie

Chlapci, Pinocchio, nám položil hádanku (Prezentácia 5 - snímka 1):

Vietor sa hrá s listami,

Listy sú odtrhnuté z konárov.

Letia žlté listy

Priamo pod nohami chalanov.

Kedy sa to stane? (Na jeseň.)

Akým zvukom a písmenom sa začína slovo „jeseň“? (Pre zvuk a písmo O .)

- Pinocchio rád píše (Prezentácia 5 - šmykľavka 2), píšeš rada?! (Áno.) Teraz to skontrolujeme, napíšeme list krásne a úhľadne O(Prezentácia 5 - snímka 3).

Spolu s Pinocchiom zhodnotíme, ktorý tím sa s úlohou popasoval lepšie.

VIII. Určenie hraníc viet v texte.

Chlapci, Pinocchio je skvelý vynálezca, má ešte jednu úlohu! Prečítať text. Určte, koľko viet obsahuje. Označte začiatok a koniec každej vety (Prezentácia 5 - snímka 4).

Na jeseň je v lese ticho, len lístie pod nohami šuští, zrazu praská borovicový konár, veveričky začínajú hru.

- Pozrite sa na snímku a skontrolujte, či je začiatok a koniec viet v texte správne určený (Prezentácia 5 - snímka 5).

jaX. Vývoj sémantického dohadu (krížovka).

- Chlapci, posledná úloha od Pinocchia je vylúštiť krížovku. Kľúčové slovo „jeseň“ (Prezentácia 5 - šmykľavka 6).

1. V jesennom období je vždy... (zlé počasie) 2. Ak padá lístie, lietajte, tento jav je (pád lístia) 3. Na svetle nie je nikto rýchlejší, pretože je (vietor) 4. Nie, toto nie je dym ani podvod. Nad riekou je (hmla) 5. Prišiel z neba a šiel k zemi.

Pozrite si nasledujúcu snímku (Prezentácia 5 - snímka 7), skontrolujte, či ste krížovku vyriešili správne.

X. Spodná čiara

Výborne! Pinocchio a ja sa tešíme z vášho úspechu! Priateľstvo vyhralo! (Prezentácia 5 - snímka 8)

Prezentácia bola pripravená na hodine nápravnej logopedie na tému „Slovo, slovné spojenie, veta“ pre stredoškolákov s porušením lexikálnej a gramatickej stavby reči. Tento materiál môže byť užitočný pre logopédov a učiteľov základných škôl.

Stiahnuť ▼:

Náhľad:

Ak chcete použiť ukážky prezentácií, vytvorte si účet Google a prihláste sa doň: https://accounts.google.com


Popisy snímok:

Prezentácia na logopedickú hodinu na tému: „Slovo, fráza, veta“ Logopéd učiteľ Štátnej rozpočtovej inštitúcie Ústredné pedagogické zdravotné stredisko Kalininského okresu Petrohrad Elizaveta Yuryevna Grigorieva 2016

Slovo je ústrednou jednotkou jazyka Slovo - Slovo - Slovo - predmet podstatné meno atribút prídavné meno dej sloveso

Slovo-predmet – podstatné meno Čo? SZO? Mužský rod Neutrálny rod

Spomeňte si na slová-predmety - podstatné mená, určte pohlavie toho, na čom sedia žiaci na hodine? na čom spia? v čom sedia a relaxujú? na čom sedia pri stole? načo obedujú? Pomenujte všetky tieto kusy nábytku jedným slovom

Zapamätať si podstatné mená, určiť pohlavie, pomenovať ich jedným slovom, ten, kto hrá na hudobný nástroj? ten, kto varí jedlo? ten, kto stavia domy? ten, kto lieči ľudí? ten, kto učí deti? profesií

Znakové slovo - prídavné meno farba tvar chuť veľkosť

Aký slon? Aký strom? ...

Ktoré? Ktoré? Ktoré? Ktoré? vzduch - vzdušný, vzdušný, vzdušný, vzdušný svet viera myseľ vôľa láskavosť neha krása mierumilovná-pokojná-pokojná-pokojná verná-verná-verná-verná-múdra-chytrá-chytrá-chytrá slobodná-voľná-voľná láskavá-láska- milý nežný-nežný-nežný krásny-krásny-krásny

Akčné slovo – sloveso Čo robiť? Čo robiť? utekaj - utekaj - utekaj - utekaj krič pozri sa chyt košík dopyt list krič- kričí- krič pozri sa - vyzerá-pozri sa chyť- úlovok- úlovok vezmi-nesie-nesie sa pýtaj-pýtaj sa-pýtaj sa píš-píš-píš

Kolokacie sú dve alebo viac slov, ktoré si navzájom súvisia významovo a gramaticky; studený vietor, zaujímavá kniha, vysoký strom, biele oblaky, jedno slovo závisí od druhého, otázka sa kladie z hlavného slova na závislého; vietor (čo?) je studený, kniha (čo?) zaujímavá, strom (čo?) vysoký, oblaky (čo?) biele

Formulár frázy upiecť hodiť predať zbierať kupovať stavať

Podmet a prísudok (gramatický základ) netvoria frázu Chlapi zaspievali vtipnú pesničku. V tejto vete sú dve frázy: 1) spievali (čo?) pieseň 2) (akú?) zábavnú pieseň Priateľskí chlapci spievali zábavnú pieseň. V tejto vete sú tri frázy: 1) chlapci (čo?) boli priateľskí 2) spievali (čo?) pieseň 3) (akú?) zábavnú pieseň

Slovo s predložkou, rovnorodé vetné členy netvoria slovné spojenie pri okne pri veľkom okne na poličke na polici zelená, červená, modrá zelená, červená, modrá javor, breza, dub javor, breza, dubové listy Ktorý? Ktoré? Ktoré? Ktoré?

Druhy slovných spojení Menný Hlavné slovo - podstatné meno, prídavné meno, číslovka, zámeno hodvábna šatka, pripravený pomôcť, dve ceruzky, niečo nové; Slovesné Hlavné slovo má sloveso túlať sa lesom, sedieť na stoličke, dávať kvety; napriklad napr

Návrh chlapci, dnes všetci odovzdávajú odpadový papier; dnes odovzdávajú, odovzdávajú odpadový papier; Dnes všetci chlapi odovzdajú odpadový papier. slová fráza veta

Veta - vyjadruje úplnú myšlienku Veta môže byť: rozprávanie Dom stál pri mori. otázka Prečo si odišiel z triedy? výkrik Aké je pekne v jesennom lese!

Urobte hru s vetami v zbierke Kde je dobrá pomoc

Rozdeľte text na vety Ráno išiel Vasilek s dedkom na ryby, cesta šla lesom, rybári zbadali odľahlé miesto na brehu tichej rieky, hodili udice do vody, dedko chytil veľká šťuka, Vasilek dlho nehrýzol, zrazu plavák išiel pod vodu, chlapec vytiahol udicu, prvá ryba bola chytená Vasilek, dedko žiaril hrdosťou a pochválil sa vnukom

Opravte nesprávne napísané vety Pes bol na prechádzke so svojím starým otcom v parku. Dedko bol na prechádzke so psom v parku. Mláďatá kŕmili voskovky. Voskovky kŕmili kurčatá. Príklady riešili náročných žiakov. Žiaci riešili ťažké príklady.

MLADÍ CHLAPCI! ĎAKUJEM VŠETKÝM ZA LEKCIU!